statystyki

Prezes Alior Banku: Gdzie wyrośnie nowe City

autor: Paweł Sołtys, Marek Tejchman29.06.2016, 07:33; Aktualizacja: 29.06.2016, 09:11
Czy przejęcie BPH to koniec zakupów Aliora?

Czy przejęcie BPH to koniec zakupów Aliora?źródło: Materiały Prasowe

Prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj przewiduje, że Brexit może być dobrą okazją do przyspieszenia konsolidacji polskiego sektora bankowego.

Czy Brexit coś zmienia dla klientów polskich banków?

Zwiększa niepewność klientów indywidualnych i biznesowych związaną z wyceną akcji i kursami walut. Poza tym nie dostrzegam większych zmian.

To przecież jeden z naszych głównych partnerów handlowych.

Bezpośrednie skutki wyjścia Wielkiej Brytanii będą miały niewielki wpływ. Pierwsze szacunki, czyli zmniejszenie naszego PKB o 0,2–0,3 proc., są i tak sporo na wyrost. Jednak skutki pośrednie mogą być naprawdę duże. Wyjście Wielkiej Brytanii oznacza destabilizację całej Unii, strefy euro i unijnego budżetu. I tutaj potencjalna strata to aż 1 proc. PKB.

Jak będzie wyglądać Unia Europejska w przyszłości?

Sądzę, że będzie mniejsza, ale bardziej zwarta. Wszystkie kraje, które są w strefie euro, będą musiały podjąć wiele decyzji, czy zostają przy wspólnej walucie i na jakich zasadach. Staną przed wyborem odnośnie do wspólnej armii, podatków, polityki migracyjnej czy sądownictwa.

Co powinna wybrać Polska?

Polska w ogóle nie siedzi przy stole. My nie jesteśmy w strefie euro. A to będą najważniejsze decyzje naszego pokolenia.

Czy polscy przedsiębiorcy i pracownicy będą wówczas obywatelami drugiej kategorii, pozbawionymi świadczeń i równego dostępu do rynków?

Naszym interesem narodowym jest, aby polscy pracownicy, przedsiębiorcy oraz młodzież czerpali z możliwości, jakie daje Unia. Nie mogą pozostawać poza głównym nurtem rozwoju.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane