statystyki

Pozycja londyńskiego City osłabnie

autor: Małgorzata Kwiatkowska28.06.2016, 08:00; Aktualizacja: 28.06.2016, 09:32
Londyn

Specjaliści spodziewają się, że przynajmniej na jakiś czas zainteresowanie Londynem, centrum finansowym Europy, wśród spółek spoza Wysp Brytyjskich może przygasnąćźródło: ShutterStock

Brytyjczycy stracą z powodu wyjścia ich kraju z Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak automatycznie wzrostu rangi takich rynków jak nasz.

Za dwa dni akcjonariusze OT Logistics, firmy logistycznej notowanej na warszawskiej giełdzie, będą głosować zgodę na wprowadzenie wszystkich akcji spółki także na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych (LSE). Byłaby to już druga polska firma notowana i na GPW, i na LSE. W tym roku akcje na LSE wprowadził już Work Service, pośrednik na rynku pracy. Firma deklaruje, że nadal chce być obecna w Londynie, który traktuje jako „rynek zapasowy na wypadek potrzeb emisyjnych”. Także OT Logistics liczy, że ewentualna obecność na LSE z czasem pozwoliłaby pozyskać kapitał do dalszego rozwoju.

– Wynik referendum w Wielkiej Brytanii wywołuje oczywiście niepokój, co wyraźnie widać na rynkach finansowych. Od dłuższego czasu braliśmy pod uwagę różne scenariusze, także ten, w którym Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Na obecnym etapie jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach dotyczących notowań na LSE – mówi Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics.

Specjaliści spodziewają się, że przynajmniej na jakiś czas zainteresowanie Londynem, centrum finansowym Europy, wśród spółek spoza Wysp Brytyjskich może przygasnąć. – Teraz każda taka firma dwa razy się zastanowi, czy wiązanie się z giełdą londyńską ma sens z uwagi na skalę niepewności co do pozycji tamtejszego rynku w przyszłości – ocenia Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych firmy doradczej PwC.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane