statystyki

Brexit rządzi nastrojami inwestorów

autor: _20.06.2016, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2016, 09:11
Gospodarka

Notowania japońskiej waluty znalazły się w minionym tygodniu na najwyższym poziomie od lata 2014 r.źródło: ShutterStock

Giełdy w dół. Obawy, że w czwartkowym referendum Brytyjczycy zdecydują o wyjściu swojego kraju z Unii Europejskiej, przyczyniły się do spadków na giełdach w minionym tygodniu. Największa przecena miała miejsce w Japonii. Indeks tokijskiej giełdy Nikkei stracił w ciągu pięciu dni 6 proc. To efekt umacniania się jena, który uważany jest w obecnej sytuacji za jedną z bezpiecznych przystani – sposobów na uniknięcie ewentualnych zawirowań po brytyjskim plebiscycie.

Notowania japońskiej waluty znalazły się w minionym tygodniu na najwyższym poziomie od lata 2014 r. Za dolara płacono niespełna 104 jeny. Jak mówiła po posiedzeniu FOMC prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen, Brexit był jednym z czynników, jakie amerykański bank centralny brał pod uwagę przy ubiegłotygodniowej decyzji o stopach procentowych.

Szukanie bezpiecznych przystani. Ucieczka od bardziej ryzykownych aktywów sprzyjała natomiast notowaniom instrumentów uznawanych za najbardziej bezpieczne. Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych pierwszy raz w historii spadła poniżej zera. Do ujemnego poziomu obniżyła się również dochodowość 30-letnich papierów skarbowych Szwajcarii. Cena uncji złota przekroczyła w minionym tygodniu 1,3 tys. dol. Była najwyższa od sierpnia 2014 r.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane