Soros w Agorze. MDIF Media Holdings I, spółka zależna Media Development Investment Fund – funduszu non profit inwestującego w koncerny mediowe na całym świecie, jest właścicielem 11,22 proc. akcji Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”. Dają one prawo do 8,26 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.
Zarejestrowany w Nowym Jorku fundusz jest wspierany finansowo przez amerykańskiego finansistę George’a Sorosa. MDIF zapowiada, że będzie w polskim wydawcy długoterminowym inwestorem, widzi też istotny potencjał do wzrostu na polskim rynku mediów.
Akcjonariusze Tauronu bez dywidendy. Energetyczna grupa Tauron nie wypłaci dywidendy za 2015 r. Zarząd spółki chciał przeznaczyć na ten cel ponad 175 mln zł, co dawałoby 0,1 zł na akcję. Dywidenda miała być wpłacona z odłożonych zysków z ubiegłych lat, czyli z kapitału zapasowego. W ub.r. firma miała 3,45 mld zł straty. Odrzucenie propozycji zarządu nie byłoby możliwe bez głosów Skarbu Państwa, który kontroluje 30 proc. akcji Tauronu. Ponad 10 proc. akcji należy do KGHM, także kontrolowanego przez Skarb Państwa. Remigiusz Nowakowski, prezes Tauronu, ocenił decyzję akcjonariuszy jako pomocną w trudnej sytuacji firmy szykującej się do wdrożenia programu oszczędnościowego.
Reklama
Getin kontra Tracz. Z zasiadania w zarządzie Getin Noble Bank zrezygnował Grzegorz Tracz. Powód? „Utrata zaufania do organów banku”. GNB wskazał z kolei, że od 6 maja decyzją rady nadzorczej Tracz był zawieszony w pełnieniu obowiązków. Było to związane ze zleceniem przez radę audytu „w zakresie działalności spółki niebędącej spółką z grupy kapitałowej banku, w której Grzegorz Tracz pełnił funkcje zarządcze”. Tracz w zarządzie GNB wchodzącego w skład grupy kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego zasiadał od 2012 r. Trzy lata wcześniej został prezesem kontrolowanego przez tego inwestora Getin Leasing, w którym Getin Noble Bank miał do niedawna ok. 51 proc. udziałów. W lutym sprzedał je zarejestrowanemu w Holandii LC Corp. Dwa miesiące później LC Corp BV niemal cały ten pakiet sprzedał Idea Bankowi, także kontrolowanemu przez Leszka Czarneckiego.
Najwięksi akcjonariusze Agory / Dziennik Gazeta Prawna