Takiej kontroli jeszcze nie było. Już niebawem wszystkie wyroby tytoniowe znajdą się pod czujnym okiem unijnego systemu Track & Trace. Od 20 maja 2024 r. wchodzą w życie przepisy, które rozszerzają listę kontrolowanych przez ten system wyrobów tytoniowych. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

MF: "Wszystkie wyroby tytoniowe objęte systemem Track & Trace"

Od 20 maja 2019 r. nadzorem unijnego Systemu Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track & Trace)objęte były tylko papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Już w przyszłym miesiącu, a ściślej od 20 maja 2024 r., wspomniany system będzie monitorował także inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. Jak podało Ministerstwo Finansów "od 20 maja wszystkie wyroby tytoniowe zostaną objęte systemem Track & Trace". W konsekwencji kontrola obejmie "wszystkie wyroby tytoniowe podlegające akcyzie oraz wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi, przeznaczone do spożycia przez konsumentów, które w swoim składzie zawierają tytoń" – czytamy na oficjalnej stronie resortu finansów.

Co te zmiany oznaczają dla przedsiębiorców?

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, obowiązek zarejestrowania się w systemie będą miały wszystkie podmioty, które biorą udział w produkcji, magazynowaniu, dystrybucji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. W przypadku wyrobów tytoniowych wyprodukowanych poza UE, obowiązek rejestracji będą dotyczyć tylko wyrobów przeznaczonych lub wprowadzanych na unijny rynek. Za rejestrację odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., a można jej dokonać za pośrednictwem strony: www.idissuer.pl.

"W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży, które oferują konsumentom wyroby tytoniowe. Jest to jedyny obowiązek ciążący na punktach sprzedaży detalicznej związany z funkcjonowaniem systemu Track & Trace, jednak jego niedopełnienie może uniemożliwić zakup wyrobów tytoniowych od dostawców od 20 maja 2024 r. Pozostałe obowiązki związane z funkcjonowaniem systemu zależne są od roli, jaką podmiot pełni w łańcuchu dostaw wyrobów tytoniowych" – wyjaśnia resort finansów.

Które produkty będą kontrolowane przez system Track & Trace?

Od 20 maja 2024 r. systemem Track & Trace objęte będą m.in.:

  • papierosy,
  • tytoń do samodzielnego skręcania papierosów,
  • cygara,
  • cygaretki,
  • tabaka,
  • tytoń do fajek wodnych.

Czym jest unijny system Track & Trace ?

System Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track & Trace) został ustanowiony na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego I Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz uchylająca dyrektywę 2001/37/WE. Gromadzi on, od 20 maja 2019 r., dane dotyczące przemieszczania, zamawiania, fakturowania oraz płatności za określone wyroby tytoniowe. Wszystko po to, aby zwalczać nielegalny handel wyrobami tytoniowymi, chronić zdrowie publiczne, budżety państw oraz podmiotów prowadzących legalną działalność w zakresie wyrobów tytoniowych.

Efekty działania systemu Track & Trace to m.in.:

  • oznaczanie opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych niepowtarzalnym identyfikatorem,
  • rejestrowanie przemieszczeń wyrobów przez uczestników obrotu tymi wyrobami,
  • udostępnianie zebranych danych właściwym organom państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej na potrzeby walki z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi.