statystyki

Polsce potrzeba nowej konstytucji

autor: Gavin Rae03.06.2016, 08:47; Aktualizacja: 03.06.2016, 08:48
prawo

Czytając polską konstytucję, można pomyśleć, że w takim kraju chciałoby się żyć.źródło: ShutterStock

Do konfliktu o Trybunał Konstytucyjny, który w ostatnich miesiącach tak bardzo rozgrzał politykę, dołączył teraz spór o konstytucję. Jarosław Kaczyński ogłosił, że nadszedł czas, by zacząć pracę nad nowym dokumentem. W odpowiedzi na tę deklarację opozycja zjednoczyła się w obronie ustawy zasadniczej z 1997 r. Jej postępowanie jest zrozumiałe, bo nowy dokument może mieć charakter bardziej autorytarny i mniej świecki. Jednak wiele zapisów obecnej konstytucji jest martwych. Szczególnie dotyczy to spraw gospodarczych i społecznych, przeczących sobie nawzajem i niepozwalających kolejnym rządom na planowanie długofalowej strategii ekonomicznej.

Czytając polską konstytucję, można pomyśleć, że w takim kraju chciałoby się żyć. Wszyscy mają tu prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, państwo gwarantuje niedrogie mieszkania, związki zawodowe są chronione i prowadzi się politykę pełnego zatrudnienia. Te zapisy są skutkiem zgody na budowanie „społecznej gospodarki rynkowej”. Jednak zamiast stanowić zinstytucjonalizowane prawa społeczne, są raczej symbolem niedociągnięć III RP.

Podczas konfliktu wokół TK przedstawiciele lewicy postanowili przypomnieć o tych gwarancjach klasie politycznej i społeczeństwu. Wyliczali, że konstytucja była regularnie łamana i ignorowana przez kolejne władze. Dlatego współcześni obrońcy konstytucji powinni zadbać też o poszanowanie praw społecznych na równi z zawartymi w ustawie swobodami obywatelskimi i demokratycznymi. Problem polega na tym, że w konstytucji są również zapisy dotyczące finansów publicznych, skutecznie uniemożliwiające jakąkolwiek realizację gwarancji społecznych.

Najważniejszym z nich jest zapis ograniczający poziom długu publicznego do 60 proc. PKB. Dla zagwarantowania wykonania tego prawa ustawa o finansach publicznych zawiera zapisy o automatycznych działaniach naprawczych w przypadku zbliżenia się do tej granicy i jej przekroczenia. Tymczasem w razie niewykonania przez rząd gwarancji opieki zdrowotnej lub prawa do mieszkania żadna ustawa podobnych procedur nie przewiduje.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Pan Murzyński - Filipiński(2016-06-04 01:22) Zgłoś naruszenie 00

    Najrozsądniejszym jest przyjęcie rozwiązania zaproponowanego mimochodem przez nowoczesną (Platformę). Należy przywrócić Konstytucję 3 Maja potem będzie można wszystko zacząć od początku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane