Prezes Polskiej Grupy Energetycznej: Kopalnie dadzą nam bezpieczeństwo

autor: Adam Sofuł02.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.06.2016, 07:52
"PGG będzie funkcjonować w oparciu o biznesplan, którego celem jest optymalizacja kosztów wydobycia, poprawa efektywności funkcjonowania spółki oraz osiągnięcie określonych poziomów rentowności."

"PGG będzie funkcjonować w oparciu o biznesplan, którego celem jest optymalizacja kosztów wydobycia, poprawa efektywności funkcjonowania spółki oraz osiągnięcie określonych poziomów rentowności."źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Brent Lewin

Henryk Baranowski: jesteśmy przekonani, że rynek mocy docelowo obniży koszty energii elektrycznej dla odbiorców końcowych.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszych tygodni pracy nowego zarządu PGE pod pana kierownictwem jest zaangażowanie w Polską Grupę Górniczą. Za 500 mln zł spółka obejmie 17,1 proc. udziałów PGG. Zgodnie z biznesplanem celem jest „uzyskanie dodatnich przepływów kapitałowych do 2017 r.”. Jak należy ten cel rozumieć?

Doprecyzuję tylko, że inwestycję w PGG realizuje spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która odpowiada za realizację strategii Grupy w obszarze wydobywczo-wytwórczym. Zgodnie z biznesplanem PGG w 2016 r. ta spółka będzie jeszcze generować stratę, natomiast wpływ działań optymalizacyjnych powinien się przełożyć na pozytywne wskaźniki rentowności, począwszy od 2017 r. Od 2020 r. powinien być widoczny pełny efekt optymalizacji operacyjnej PGG w wynikach spółki.

Czy zaangażowanie w górnictwo węgla kamiennego to opłacalny biznes dla PGE?

Transakcja została starannie przemyślana, przygotowana i przeprowadzona. PGG będzie funkcjonować w oparciu o biznesplan, którego celem jest optymalizacja kosztów wydobycia, poprawa efektywności funkcjonowania spółki oraz osiągnięcie określonych poziomów rentowności. Biznesplan PGG zakłada, że w 2017 r. spółka generować będzie dodatnie przepływy pieniężne dla inwestorów.

Niemniej nie brakuje krytyków tej decyzji.

PGE znalazła się w tym projekcie, ponieważ jest liderem polskiego rynku wytwarzania (niemal połowa prądu w polskich gniazdkach pochodzi z naszych elektrowni), a blisko 95 proc. naszej energii wytwarzamy z węgla. Po oddaniu do eksploatacji dwóch bloków w Elektrowni Opole zapotrzebowanie na węgiel kamienny w grupie wzrośnie z ok. 5,6 obecnie do ok. 7,5 mln ton. Takie zużycie ustawia nas w czołówce konsumentów tego paliwa. Dlatego w strategii mamy zapis o aktywnej analizie możliwości pozyskania zasobów surowcowych w obszarze energetyki konwencjonalnej.

I właśnie PGG dawała taką możliwość?


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • sn(2016-06-03 08:43) Zgłoś naruszenie 10

    Tak dla PGG poprzez PGE wymyślono dopłaty przez klientów w cenie za kWh.W fakturach jest (szczególnie firmy to widzą) radosna twórczość z wymyślaków zapisanych ,zmienna,przemienna,stała, handlowa itp. W to można wszystko wcisnąć ,wszelkie straty ,nieudolność, rozpasanie finansowe,horendalne pensje, premie ,odprawy miln. itp wszystko naszym kosztem Obywatele. Nowa zmiana jeszcze chce nam tych wymyślaków dołożyć np.na rozwój i modernizację- pytamy co się podziało z kwotami z podwyżek stawek prądu z poprzednich lat ,gdy uzasadniano je modernizacją i poprawą sieci ,budowa nowych bloków energetycznych> czy kwoty poszły na pensyjki ,odprawy, kolesi,nepotyzm, doradców z kapelusza prezia , POpartych PSL ???.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane