statystyki

Tanie paliwo napędza wpływy. Kasa puchnie

autor: Marek Chądzyński30.06.2016, 07:44; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:05
Rosną wpływy z głównych źródeł, zwłaszcza z akcyzy od paliw i wyrobów tytoniowych.

Rosną wpływy z głównych źródeł, zwłaszcza z akcyzy od paliw i wyrobów tytoniowych.źródło: ShutterStock

Tegoroczne dochody z akcyzy powinny być wyższe od zaplanowanych – ocenia Ministerstwo Finansów. Tak wysokich profitów z tego podatku nie było od lat.

Po pięciu miesiącach akcyza przyniosła budżetowi 25,5 mld zł. To o 6,4 proc. więcej niż rok temu. W sumie roczny plan wpływów zrealizowano już w niemal 40 proc. – tak imponującego rezultatu o tej porze roku nie było od kilku lat. Ministerstwo Finansów zwraca co prawda uwagę, że dochody z tego podatku „charakteryzują się dużą sezonowością”, ale twierdzi, że przy utrzymaniu dotychczasowych tendencji wpływy z akcyzy „powinny istotnie przekroczyć” kwotę zapisaną w budżecie na cały rok. Konstytuując plan na 2016 r., MF założyło, że akcyza przyniesie łącznie trochę ponad 64 mld zł. Żeby ten plan zrealizować, wystarczy, aby w kolejnych miesiącach roczny wzrost dochodów z akcyzy wyniósł tylko nieco powyżej 1 proc. Tymczasem w samym maju były one o ponad 15 proc. wyższe niż przed rokiem.

Skąd tak dobre wyniki? Rosną wpływy z głównych źródeł, zwłaszcza z akcyzy od paliw i wyrobów tytoniowych. Resort finansów twierdzi, że po czterech miesiącach z podatku od paliw miał o 4,3 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (szczegółowych danych za pięć miesięcy resort jeszcze nie publikuje). Taki wzrost to lepszy wynik niż wzrost dochodów ogółem, który po kwietniu wyniósł 3,9 proc.

Wiele wskazuje na to, że pomagają niskie ceny paliw. Według ministerstwa to, że paliwa są tańsze niż przed rokiem, zwiększa popyt na nie, rośnie wolumen sprzedaży, co bezpośrednio przekłada się na wyższą akcyzę. Podatek nalicza się nie od ceny, ale od ilości towaru. W ten sposób to, co zaniża dochody z VAT, czyli niska cena (bo bazą dla tego podatku jest wartość sprzedaży), podbija wpływy z akcyzy (gdyż bazą dla niej jest ilość sprzedanego towaru). I co prawda wartość sprzedaży paliw, według GUS, w poszczególnych miesiącach tego roku jest znacznie niższa niż w 2015 r., np. w maju spadła o prawie 10 proc. rok do roku w cenach bieżących, ale to nie znaczy, że Polacy kupują mniej paliw. Potwierdzają to dane Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W I kwartale konsumpcja benzyny wyniosła 1288 m sześc. i była większa o 13 proc. niż w poprzednim roku. Rosło też zużycie oleju napędowego (3752 m sześc. – o 10 proc. więcej niż rok wcześniej).


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane