statystyki

Polityka pieniężna: Upadek bloku dolarowego

autor: Lars Christensen31.05.2016, 07:56; Aktualizacja: 31.05.2016, 08:11

Jeśli w światowych mediach finansowych śledzić dyskusje o polityce pieniężnej, można odnieść wrażenie, że banki centralne drukują pieniądze w tempie niewidzianym wcześniej, a mimo to nie kończy się to zwiększeniem tempa wzrostu PKB ani wzrostem inflacji. W konkluzji stwierdza się najczęściej, że bankom wciąż brakuje amunicji.

Prawda jest jednak zupełnie inna, przynajmniej jeśli spojrzeć, jak dużo pieniędzy banki w rzeczywistości dodrukowują. Jeśli przeanalizujemy coś, co nazywamy bazą monetarną, zobaczymy, że polityka pieniężna jest daleka od bycia najbardziej akomodacyjną w historii. W ciągu ostatnich dwóch lat światowe warunki monetarne znacząco się utwardziły.

Jeśli spojrzymy na całkowitą bazę monetarną dwudziestu największych gospodarek świata (G20), tempo jej wzrostu zmalało niemal do zera z 14 proc. rocznie na początku 2014 r. To dość znaczące zaostrzenie polityki pieniężnej, przede wszystkim wynikające z zakończenia luzowania ilościowego przez system amerykańskich banków centralnych, które właśnie zaczęły podnosić stopy procentowe. Zaostrzanie amerykańskiej polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną zostało wyeksportowane do państw i terytoriów utrzymujących bardziej lub mniej stały kurs walutowy wobec dolara, jak Hongkong albo Arabia Saudyjska, lub też do państw, które podążają w ślad za kursem dolara, jak Chiny.

Jeśli więc spojrzymy na światową bazę monetarną na przestrzeni ostatnich dwóch lat, łatwiej nam będzie zrozumieć, dlaczego widzimy rosnące zamieszanie finansowe, które w ciągu ostatniego roku, dwóch doprowadziło do znaczącego spadku cen towarów konsumpcyjnych i dlaczego w wielu częściach świata obserwujemy deflację. Polityka pieniężna na świecie nie jest ekspansywna. Jest zbyt restrykcyjna. Możliwe, że akurat Stany Zjednoczone potrzebują jej stopniowego zaostrzenia, ale nie można tego powiedzieć o większości innych państw. Można z  tego wyciągnąć wniosek, że coś, co nazywaliśmy blokiem dolarowym, powoli zaczyna się rozpadać.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane