statystyki

Polska innowacyjność: Spory dystans do pokonania, aby dogonić najbogatszych

autor: Łukasz Wilkowicz31.05.2016, 07:56; Aktualizacja: 31.05.2016, 08:35
Co, jeśli nie lokata? Boisz się ryzyka, ale chcesz zarobić więcej niż oferuje Ci bank?

Z szacunków banku centralnego wynika, że wzrost gospodarczy, który w latach 1997–2013 wynosił u nas średnio niemal 4 proc. rocznie, więcej niż w połowie zawdzięczamy akumulacji kapitału.źródło: Materiały Prasowe

Innowacyjność to nasza pięta achillesowa, a od niej zależeć będzie tempo rozwoju gospodarki.  „Innowacyjny sukces w postaci powstania amerykańskiej Doliny Krzemowej jest niemożliwy do osiągnięcia przez Polskę w dającej się przewidzieć przyszłości, jednak nie ulega wątpliwości, że warto starać się stopniowo tworzyć warunki, które zadecydowały, iż sukces tego rodzaju był możliwy” – pisze Narodowy Bank Polski w opublikowanym w poniedziałek raporcie na temat potencjału innowacyjnego gospodarki.

– Wzrost gospodarczy w Polsce był dotychczas szybki, za sprawą akumulacji kapitału fizycznego, a także ludzkiego i społecznego – czemu sprzyjał wzrost wykształcenia Polaków. Ale pozacenową konkurencyjność gospodarki można podnieść jedynie przez większą innowacyjność – stwierdził na wczorajszej prezentacji raportu Jakub Growiec z Instytutu Ekonomicznego NBP.

Z szacunków banku centralnego wynika, że wzrost gospodarczy, który w latach 1997–2013 wynosił u nas średnio niemal 4 proc. rocznie, więcej niż w połowie zawdzięczamy akumulacji kapitału. Związany z innowacjami wzrost produktywności czynników produkcji dołożył ok. 1,5 pkt proc. Było to związane z transformacją gospodarki i pojawianiem się inwestorów zagranicznych. Po wejściu do Unii Europejskiej ten proces spowolnił.

Eksperci NBP przeanalizowali to, jak polskie firmy i cała nasza gospodarka wypadają pod względem unowocześniania produktów, sposobu ich wytwarzania, sprzedaży lub organizacji firmy na tle innych krajów, przyjrzeli się temu, jak innowacyjność wspierają kraje, które osiągają pod tym względem najlepsze efekty, i określili uwarunkowania i bariery dla innowacyjności w naszym kraju. – Obecny system wsparcia nie umożliwia pełnego wykorzystania potencjału innowacyjnego – ocenił Jakub Growiec. Według specjalistów z NBP mamy wiele instytucji, które w zakresie działania mają pomoc dla zwiększania innowacyjności firm. Tyle że działania często nie są zharmonizowane. Zmian wymaga też system oceny efektów pomocy. Od niego zależy zaś to, w jaką stronę powinny iść zmiany.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane