Jeśli słowa ministra finansów się potwierdzą, nie będzie kwoty wolnej od podatku w wysokości 100 tysięcy złotych. Jednocześnie drobni inwestorzy zyskają coś w rodzaju ulgi podatkowej. Ale też nie będzie to dotyczyło wszystkich lokat.

Zmiany w podatku Belki — nowe propozycje Ministerstwa Finansów

Andrzej Domański, szef Ministerstwa Finansów, zapowiedział mocno już zarysowane zmiany w podatku od zysków kapitałowych, znanych jako podatek Belki. Propozycje obejmują zwolnienie z podatku dochodów z lokat długoterminowych oraz wprowadzenie kwoty wolnej dla inwestycji w akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne. Te zmiany mają na celu zachęcenie do oszczędzania i inwestowania w Polsce, wspierając jednocześnie sektor finansowy i inwestycyjny. Tak przynajmniej twierdzi ministerstwo.

- Pracujemy nad podatkiem od zysków kapitałowych i dotrzymamy zobowiązania o jego ograniczeniu. Mamy już gotowe założenia zmian w tym podatku, które wkrótce będą przedmiotem obrad KERM, to kwestia najbliższych dni — powiedział Domański w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Zmiany w podatku Belki – co się zmieni?

Na czym mają polegać zmiany? Jak poinformowała w swojej depeszy agencja ISBNews, resort zakłada, że dla lokat o zapadalności powyżej roku zwolnione z podatku — w ramach oferowanego produktu bankowego, czy też pakietu oszczędnościowego — byłyby dochody (odsetki), odpowiadające wartości wynikającej z pomnożenia 100 tys. zł przez stopę depozytową NBP, obowiązującą w ostatnim dniu III kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy, wskazał minister.

- Zastanawiamy się jeszcze, czy będzie to właśnie stopa depozytowa, czy jakiś jej mnożnik. Na pewno będzie to nie mniej niż 2,5 proc. - nawet jeśli stopa depozytowa będzie spadała, chcemy, aby przy oszczędzaniu w sektorze bankowym na lokatach podatek był ograniczony — wyjaśnił Domański.

Eksperci komentują – podatnicy mogą zyskać podwójnie

Propozycja ministra Domańskiego została szeroko skomentowana przez ekspertów finansowych. Efektem nowych propozycji ministra jest zwiększenie wolnych od podatku odsetek do ponad 5 tysięcy złotych.

- W zapowiedzi ministra Domańskiego pada kwota 100 tys. zł, ale jako wartość bazowa do wyliczenia odsetek wolnych od podatku. Najprawdopodobniej kwotę wolną wyznaczać będzie stopa depozytowa z III kwartału roku poprzedniego, a ta w 2023 roku wynosiła 5,25 proc. – zauważył Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt w komentarzu dla Interii Biznes. Jego zdaniem dla przykładu w 2024 r. wolne od podatku byłby odsetki do 5250 zł.