statystyki

MFW: Ostrożnie z wiekiem emerytalnym i frankiem

autor: Łukasz Wilkowicz17.05.2016, 07:30; Aktualizacja: 17.05.2016, 08:05
Pozostawienie przez agencję Moody’s bez zmian oceny wiarygodności kredytowej Polski na rynkach finansowych zostało przyjęte z ulgą. W stosunku do euro i dolara złoty zyskał ponad 4 gr.

Pozostawienie przez agencję Moody’s bez zmian oceny wiarygodności kredytowej Polski na rynkach finansowych zostało przyjęte z ulgą. W stosunku do euro i dolara złoty zyskał ponad 4 gr.źródło: ShutterStock

Po Moody’s do grona instytucji krytycznie podchodzących do zamiarów rządu dołączył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Pozostawienie przez agencję Moody’s bez zmian oceny wiarygodności kredytowej Polski na rynkach finansowych zostało przyjęte z ulgą. W stosunku do euro i dolara złoty zyskał ponad 4 gr.

Za europejską walutę w poniedziałek po południu płacono mniej niż 4,37 zł, za amerykańską – niecałe 3,86 zł. Optymizm było widać też na rynku obligacji, gdzie rentowność papierów 10-letnich obniżyła się do 2,93 proc. z 3 proc. w piątek (spadek rentowności oznacza, że ceny obligacji rosną) i na giełdzie – WIG20, główny indeks warszawskiego rynku zyskał ponad 2 proc. Tak dużego wzrostu nie było na GPW od końca marca. Wzrostom cen polskich aktywów nie przeszkodziło, że wczoraj z krytyką polityki gospodarczej wyszła kolejna zagraniczna instytucja – Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW opublikował komunikat po corocznym przeglądzie naszej gospodarki (takie przeglądy dotyczą wszystkich państw członkowskich funduszu). Jego analitycy oceniają tempo wzrostu produktu krajowego brutto jako wysokie. – W 2015 r. wzrost osiągnął 3,6 proc. dzięki mocnej konsumpcji wewnętrznej, wspieranej przez zdrową ekspansję płac i kredytu. W 2016 r. wzrost PKB pozostanie silny, a w 2017 r. przyśpieszy do prawie 4 proc. – przewiduje MFW.

W niedawnych prognozach dla światowej gospodarki fundusz oczekiwał, że zarówno w tym, jak i w przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 3,6 proc.

Eksperci MFW uważają jednak, że rośnie ryzyko dla optymistycznych prognoz. Część przyczyn ma charakter zewnętrzny: chodzi o pogorszenie koniunktury na rynkach wschodzących (np. w Chinach), czemu towarzyszy wzrost wahań na rynkach finansowych, a także przedłużające się spowolnienie w strefie euro. Ale MFW wytknął nam też słabości wewnętrzne. – Osłabienie niektórych instytucji albo poślizgi w budżecie mogą pogorszyć nastroje inwestorów i utrudniać wzrost gospodarczy. W dłuższym terminie szybko starzejące się społeczeństwo tworzy poważne wyzwania dla potencjalnego wzrostu i stabilności budżetu. Równocześnie utrzymujące się różnice w dochodach między zamożną zachodnią Polską i pozostającym w tyle wschodem mogą zagrażać jakości wzrostu – stwierdzili analitycy funduszu.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • POmyslowy Dobromir.(2016-05-17 18:19) Zgłoś naruszenie 01

    Kazdy zanim otrzyma emerytur przed 90r zycia piwinien pracowac co najmniej 40lat.I Tusk ktory cpal maryche i jego zona i Balcerowicz,SBek i Milicjant.Wowczas bylo by sprawiedliwie oraz bez ostrzezen MFW.No chyba ze nikt nie bedzie placil skladek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane