statystyki

MFW: Ostrożnie z wiekiem emerytalnym i frankiem

autor: Łukasz Wilkowicz17.05.2016, 07:30; Aktualizacja: 17.05.2016, 08:05
Pozostawienie przez agencję Moody’s bez zmian oceny wiarygodności kredytowej Polski na rynkach finansowych zostało przyjęte z ulgą. W stosunku do euro i dolara złoty zyskał ponad 4 gr.

Pozostawienie przez agencję Moody’s bez zmian oceny wiarygodności kredytowej Polski na rynkach finansowych zostało przyjęte z ulgą. W stosunku do euro i dolara złoty zyskał ponad 4 gr.źródło: ShutterStock

Po Moody’s do grona instytucji krytycznie podchodzących do zamiarów rządu dołączył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Pozostawienie przez agencję Moody’s bez zmian oceny wiarygodności kredytowej Polski na rynkach finansowych zostało przyjęte z ulgą. W stosunku do euro i dolara złoty zyskał ponad 4 gr.

Za europejską walutę w poniedziałek po południu płacono mniej niż 4,37 zł, za amerykańską – niecałe 3,86 zł. Optymizm było widać też na rynku obligacji, gdzie rentowność papierów 10-letnich obniżyła się do 2,93 proc. z 3 proc. w piątek (spadek rentowności oznacza, że ceny obligacji rosną) i na giełdzie – WIG20, główny indeks warszawskiego rynku zyskał ponad 2 proc. Tak dużego wzrostu nie było na GPW od końca marca. Wzrostom cen polskich aktywów nie przeszkodziło, że wczoraj z krytyką polityki gospodarczej wyszła kolejna zagraniczna instytucja – Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW opublikował komunikat po corocznym przeglądzie naszej gospodarki (takie przeglądy dotyczą wszystkich państw członkowskich funduszu). Jego analitycy oceniają tempo wzrostu produktu krajowego brutto jako wysokie. – W 2015 r. wzrost osiągnął 3,6 proc. dzięki mocnej konsumpcji wewnętrznej, wspieranej przez zdrową ekspansję płac i kredytu. W 2016 r. wzrost PKB pozostanie silny, a w 2017 r. przyśpieszy do prawie 4 proc. – przewiduje MFW.

W niedawnych prognozach dla światowej gospodarki fundusz oczekiwał, że zarówno w tym, jak i w przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 3,6 proc.

Eksperci MFW uważają jednak, że rośnie ryzyko dla optymistycznych prognoz. Część przyczyn ma charakter zewnętrzny: chodzi o pogorszenie koniunktury na rynkach wschodzących (np. w Chinach), czemu towarzyszy wzrost wahań na rynkach finansowych, a także przedłużające się spowolnienie w strefie euro. Ale MFW wytknął nam też słabości wewnętrzne. – Osłabienie niektórych instytucji albo poślizgi w budżecie mogą pogorszyć nastroje inwestorów i utrudniać wzrost gospodarczy. W dłuższym terminie szybko starzejące się społeczeństwo tworzy poważne wyzwania dla potencjalnego wzrostu i stabilności budżetu. Równocześnie utrzymujące się różnice w dochodach między zamożną zachodnią Polską i pozostającym w tyle wschodem mogą zagrażać jakości wzrostu – stwierdzili analitycy funduszu.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • POmyslowy Dobromir.(2016-05-17 18:19) Zgłoś naruszenie 01

    Kazdy zanim otrzyma emerytur przed 90r zycia piwinien pracowac co najmniej 40lat.I Tusk ktory cpal maryche i jego zona i Balcerowicz,SBek i Milicjant.Wowczas bylo by sprawiedliwie oraz bez ostrzezen MFW.No chyba ze nikt nie bedzie placil skladek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane