Ministerstwo Rozwoju o TTIP: „Tak” dla handlu, arbitraż inwestycyjny mocno niepokojący

autor: Lidia Raś12.05.2016, 14:54; Aktualizacja: 05.06.2016, 21:47
TTIP umowa handlowa

Wiceminister Rozwoju: Element ochrony inwestorów budzi nasze obawy. Sąd inwestycyjny to mechanizm który wzbudza nieufność. Tu nie można popełnić pomyłki.źródło: ShutterStock

- Nie jesteśmy zero-jedynkowo nastawieni w sprawie TTIP. Staramy się być pragmatyczni, dostrzegać szanse, trendy, ale i obszary zagrożenia. Korzyści z TTIP dla nas to otwarcie na rynki, ale inwestycje budzą nasze obawy i każda dyskusja odnośnie sposobów rozstrzygania sporów inwestor –państwo wzbudza naszą czujność. Wiemy, że siła amerykańskich korporacji, które funkcjonują w kulturze prawnej opartej na sporach sądowych, jest zagrożeniem i wyzwaniem dla firm europejskich. Polskich szczególnie, bo my jesteśmy głównie biorcą inwestycji, a nie ich eksporterem - mówi w wywiadzie dla gazetaprawna.pl wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (6)

 • jestem na TAK(2016-05-13 08:03) Zgłoś naruszenie 62

  jestem za TTIP....w kwestii zniesienia wiz dla Polaków......

  Odpowiedz
 • EWA(2016-05-13 08:25) Zgłoś naruszenie 130

  Co to za paplanina? Jakby szukanie jeszcze jadalnych części w kupie. Sprawa jest prosta: albo TTIP, albo rozwój. I jeszcze te mrzonki o wzroście opartym na innowacyjności... pewnie takiej, która nie naruszy interesów amerykańskich korporacji...cha! cha!

  Odpowiedz
 • sa(2016-05-13 08:52) Zgłoś naruszenie 170

  Już mamy też doświadczenia(nie tylko Kanada,Meksyk po NAFTA) jako klienci jak traktują nas na reklamacje z UE ,RP takie giganty jak Google,HP,MS ,MD we Francji (w koszty wpisał 2 mld za szyld,zaniżył podatki) itp. Lekceważą interesy nasze i nikt nas nie broni nawet UOKiK RP,UE jest bezradny > zamykają jednostronnie (wg widzi mi się terminy serwisu ) , w zmowie monopoliści USA obsługę programów zakupionych z gwarancją bez daty na fakturze zamknięcia obsługi - Windows ,Google itp .Zalecają kupno nowych (czyli wciskają bogacze towar , aby nabić sobie następne mld USD) na zasadzie wymuszenia ,chociaż sprzęt programy -MS Wind.2000XP komp.działa i jest dobry szczególnie przy małym jego domowym użytkowaniu .Nas wielu nie stać na takie co 5-10 lat manewry tych monopolistów, szczególnie przy użytkowaniu komp .domowym ( cyt. negatywne druzgocące o ich zachowaniu na stronie Google klientów z całego świata -do poczytania , co wyczyniają).Nie chcemy ,aby ich korp.sądy biznesowe lobbowe , były ważniejsze niż nasze prawodawstwo i sądy, bo kto nas Obywateli wybroni w starciu z gigantami i ich zapędami nabijania mldów. art ikom.do DGP wcześniejszy.Bajer zakupiony przez lobbistów (czyli tzw nakręcaczy ) jest ich przy UE ok.10 tys. wg Press France i dobrze żyją za duże apanaże , za dbanie , aby korp. handlowym finansowym(banki - franki ) złych ustaw dla ich biznesu nie było w UE (państwach) . Kolejna umowa to TTIP , to następny etap uzależnienia UE(państw) , wciskanie praw korp. światowych- USA , ponad prawa Państw UE !!!!!. Niszczenie małego i średniego biznesu naszego UE na otwartym wolnym rynku, wpychając chłam nie kontrolowany, wg liberalnych norm jakości USA, szczególnie niebezpieczne z żywnością , paszami -GEMO, antybiotyki, hormony wzrostu, pestycydy itp przechodzi na ludzi (efekty mogą być po latach ) i na zwierzęta. Tanim chłamem chcą wykosić np. sery włoskie, wina ,wędliny, francuskie wina, sery, koniaki, mięso, wędliny itp. Nie chcemy pić nawet win Kalifornijskich podsypywanych pod krzaki winorośli odpadami komunalnymi ( z oczyszczalni ścieków info prasa z przed lat) zatrutymi (metalami ciężkimi) . Słusznie Francja -Prezydent temu stanowczo powiedział - NIE !!!!.

  Odpowiedz
 • Cały Zachód wykorzystuje Wschód jak tylko chce...(2016-05-13 09:45) Zgłoś naruszenie 50

  Jeżeli cokolwiek jest uruchamiane to: - w Koszty wrzuca się wszystko -zakupy technologii, znaków towarowych, analiz, consultingów i tysięcy innych idiotyzmów ..... w efekcie Podatki są zaniżane do totalnego minimum - płace utrzymywane są na poziomie skandalicznie niskim - czyli za taką samą wydajność płaci się parcowników 10 razy mniej (patrz np. Amazon) - żąda się gigantycznej pomocy publicznej - wszystko za free od terenów po media.... Zysk.....liche płace Pracowników......Ich Zysk ...GIGANTYCZNY e efekcie inwestycje w Europie czy III Swiecie są podobnie "korzystne" dla Kraju w którym się je lokuje, a jedynym przypadkiem są Chiny które kopiują technologie w 100% i równolegle uruchaniają takie same ale już swoje inwestycje..

  Odpowiedz
 • Patryk(2016-05-13 12:02) Zgłoś naruszenie 40

  A czy wiecie, że CETA ma wejść tymczasowo, zanim jeszcze parlamenty krajów europejskich ją ratyfikują? Jaki będzie sens głosowania w sejmie, skoro i tak CETA będzie wdrożona? O tym nie powiedział minister.

  Odpowiedz
 • cert(2016-06-03 17:59) Zgłoś naruszenie 00

  Ten minister to idiota.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane