Pierwsza niedziela lutego to niedziela niehandlowa. Tego dnia sklepy i galerie handlowe będą ustawowo zamknięte. Obowiązujące przepisy przewidują jednak wyjątki od tego zakazu. Które sklepy będą otwarte w nadchodzącą niedzielę? Gdzie można będzie zrobić zakupy?

Czy niedziela 4 lutego 2024 r. będzie niedzielą handlową?

Niedziela handlowa czy niehandlowa? W pierwszą niedzielę lutego obowiązywał będzie ustawowy zakaz handlu. W związku z tym sklepy i galerie handlowe będą zamknięte. Niedziela, 4 lutego 2024 r., jest bowiem niedzielą niehandlową.

Zakaz handlu w niedzielę 4 lutego 2024 r. – ustawowe ograniczenia

Ustawowe bariery wynikają z treści Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z jej zapisem, 4 lutego 2024 r. w placówkach handlowych zakazany będzie:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Gdzie będzie można zrobić zakupy w niedzielę, 4 lutego 2024 r.?

Przepisy przewidują pewne wyjątki od ustawowego zakazu handlu. Z przepisów wynika, że zakaz ten nie obejmuje niektórych rodzajów działalności. Dotyczy on, m.in. stacji paliw, aptek i punktów aptecznych, placówek pocztowych, gastronomii czy kwiaciarni. W związku z powyższym, 4 lutego niektóre placówki handlowe, lokalne sklepy oraz sieci takie, jak choćby Żabka, mogą być czynne. Ich godziny otwarcia mogą jednak być różne, więc warto sprawdzić to indywidualnie.

Ekspert: Ustawodawca przewiduje szereg wyjątków od zakazu handlu w niedzielę

Przepisy ograniczające handel w niedziele przewidują także odstępstwa wynikające z sposobu prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje szereg wyjątków od zakazu handlu i czynności związanych z handlem, w tym m.in. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wykonujących czynności handlowe wyłącznie osobiście. W prowadzonych w powyższy sposób placówkach handlowych, czynności handlowe mogą być wykonywane, nieodpłatnie, w dni objęte zakazem handlu, przez osoby najbliższe wobec przedsiębiorcy, tj. małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków lub dziadków, pod warunkiem, że wskazane osoby nie są u niego zatrudnione – wyjaśnia w rozmowie z serwisem gazetaprawna.pl adwokat Oliwia Wiza-Carvalho z kancelarii prawnej WIZA LAW FIRM.

Czy w lutym 2024 r. będzie niedziela handlowa?

W roku 2024 handel będzie dozwolony w siedem niedziel. Przepisy wskazują bowiem, że niedzielny zakaz handlu nie będzie obowiązywał w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Wszystkie lutowe niedziele będą zatem niehandlowe. Najbliższa niedziela bez zakazu handlu przypadnie dopiero 24 marca 2024 r. na tydzień przed Wielkanocą. Kolejna niedziela handlowa będzie 28 kwietnia, natomiast maj, podobnie, jak luty będzie miesiącem z zakazem handlu we wszystkie niedziele tego miesiąca.