Specjalne budżety służb. Ponad 120 mln zł potrzebne na organizację wydarzeń

autor: Maciej Miłosz10.05.2016, 08:00; Aktualizacja: 10.05.2016, 09:57

Ponad 120 mln zł ekstra wyda państwo w związku z organizacją w Polsce dwóch międzynarodowych imprez tego lata. Część tej kwoty pójdzie zapewne na zakup sprzętu dla ABW, BOR, SKW i Straży Granicznej.

Na lipcowym szczycie NATO w Warszawie obecni będą przywódcy 28 krajów członkowskich Sojuszu (m.in. prezydent USA Barack Obama oraz czołowi politycy z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji). Nie powinno też zabraknąć delegacji z kilku krajów, które chcą się stać częścią organizacji, np. Gruzji. Przez kilka dni polskie służby będą musiały „zaopiekować się” kilkudziesięcioma delegacjami z VIP-ami. Kilkanaście dni po zakończeniu szczytu rozpoczną się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Spodziewanych jest kilkaset tysięcy pielgrzymów. Do Polski przyjedzie papież Franciszek.

Na te imprezy polskie służby dostaną dodatkowe środki. Decyzją z 5 kwietnia minister obrony Antoni Macierewicz zwiększył tegoroczny budżet Służby Kontrwywiadu Wojskowego o ponad 20 mln zł (na 2016 r. wynosi on 242 mln zł). Powód tego przesunięcia środków to „realizacja zadań w zakresie przygotowania i organizacji Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2016”. Wiadomo także, że pieniądze z resortu obrony na zabezpieczenie szczytu dostanie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Funkcjonariusze nie ujawniają, na co te środki zostaną przeznaczone i czy do ABW trafi część środków, które zostały przypisane SKW. – Proces zabezpieczenia zadań związanych ze szczytem NATO jest w fazie realizacji. Wydatki z tym związane nie są jeszcze kategorią zamkniętą. Byłoby nieodpowiedzialne udostępnianie przez resort obrony narodowej informacji o zakresie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa szczytu NATO opinii publicznej, narażając się na wykorzystanie tych informacji przez nieprzyjazne osoby – tłumaczy Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Mniej tajemnicze jest Biuro Ochrony Rządu, które na szczyt NATO dostało 16,7 mln zł. Duża część tej kwoty ma być przeznaczona na zakup opancerzonych limuzyn i środki łączności. Wiadomo także, że część aut do obsługi imprezy (nieopancerzonych) zostanie wypożyczona od firm prywatnych. Jak tłumaczy osoba z kierownictwa biura, „takie praktyki stosuje się m.in. w USA”. Licząca prawie 2 tys. osób formacja przyjęła ostatnio kilkudziesięciu członków, dla których lipcowy szczyt będzie pierwszą tak dużą imprezą do ochrony. Na Światowe Dni Młodzieży BOR dostanie ok. 4 mln zł. Tutaj będzie miało znacznie mniej zadań – priorytet to zapewnienie bezpieczeństwa papieżowi, który w tej materii słynie z niestandardowych zachowań: lubi bezpośredni kontakt z pielgrzymami i w pewnym uproszczeniu „chodzi swoimi ścieżkami”. A nie tymi proponowanymi przez ochroniarzy.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane