statystyki

Specjalne budżety służb. Ponad 120 mln zł potrzebne na organizację wydarzeń

autor: Maciej Miłosz10.05.2016, 08:00; Aktualizacja: 10.05.2016, 09:57

Ponad 120 mln zł ekstra wyda państwo w związku z organizacją w Polsce dwóch międzynarodowych imprez tego lata. Część tej kwoty pójdzie zapewne na zakup sprzętu dla ABW, BOR, SKW i Straży Granicznej.

Na lipcowym szczycie NATO w Warszawie obecni będą przywódcy 28 krajów członkowskich Sojuszu (m.in. prezydent USA Barack Obama oraz czołowi politycy z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji). Nie powinno też zabraknąć delegacji z kilku krajów, które chcą się stać częścią organizacji, np. Gruzji. Przez kilka dni polskie służby będą musiały „zaopiekować się” kilkudziesięcioma delegacjami z VIP-ami. Kilkanaście dni po zakończeniu szczytu rozpoczną się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Spodziewanych jest kilkaset tysięcy pielgrzymów. Do Polski przyjedzie papież Franciszek.

Na te imprezy polskie służby dostaną dodatkowe środki. Decyzją z 5 kwietnia minister obrony Antoni Macierewicz zwiększył tegoroczny budżet Służby Kontrwywiadu Wojskowego o ponad 20 mln zł (na 2016 r. wynosi on 242 mln zł). Powód tego przesunięcia środków to „realizacja zadań w zakresie przygotowania i organizacji Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2016”. Wiadomo także, że pieniądze z resortu obrony na zabezpieczenie szczytu dostanie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Funkcjonariusze nie ujawniają, na co te środki zostaną przeznaczone i czy do ABW trafi część środków, które zostały przypisane SKW. – Proces zabezpieczenia zadań związanych ze szczytem NATO jest w fazie realizacji. Wydatki z tym związane nie są jeszcze kategorią zamkniętą. Byłoby nieodpowiedzialne udostępnianie przez resort obrony narodowej informacji o zakresie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa szczytu NATO opinii publicznej, narażając się na wykorzystanie tych informacji przez nieprzyjazne osoby – tłumaczy Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Mniej tajemnicze jest Biuro Ochrony Rządu, które na szczyt NATO dostało 16,7 mln zł. Duża część tej kwoty ma być przeznaczona na zakup opancerzonych limuzyn i środki łączności. Wiadomo także, że część aut do obsługi imprezy (nieopancerzonych) zostanie wypożyczona od firm prywatnych. Jak tłumaczy osoba z kierownictwa biura, „takie praktyki stosuje się m.in. w USA”. Licząca prawie 2 tys. osób formacja przyjęła ostatnio kilkudziesięciu członków, dla których lipcowy szczyt będzie pierwszą tak dużą imprezą do ochrony. Na Światowe Dni Młodzieży BOR dostanie ok. 4 mln zł. Tutaj będzie miało znacznie mniej zadań – priorytet to zapewnienie bezpieczeństwa papieżowi, który w tej materii słynie z niestandardowych zachowań: lubi bezpośredni kontakt z pielgrzymami i w pewnym uproszczeniu „chodzi swoimi ścieżkami”. A nie tymi proponowanymi przez ochroniarzy.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane