"Chcemy nie tylko zatrzymać w Polsce Wschodniej młodych i zdolnych ludzi, ale i przyciągnąć osoby, które wyjechały z makroregionu, jak również wszystkich tych, którzy szukają atrakcyjnego miejsca do lokowania biznesu" – podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Jak wyjaśnił resort rozwoju, Platformy startowe to kompleksowy program wsparcia młodych, przedsiębiorczych osób, które mają pomysł na biznes i innowacyjny produkt. Na ten cel przeznaczono 200 mln euro z programu "Polska Wschodnia".
"Zgłoszono już ponad 650 pomysłów na innowacyjny biznes. Autorzy najlepszych koncepcji mogą starać się nawet o 800 tys. zł na rozwój swojej działalności. Od 22 czerwca 2016 r. do 21 lipca 2017 r. na ich wnioski będzie czekać Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości" - podało ministerstwo.
"Wsparcie młodych przedsiębiorców w takim zakresie i na taką skalę nie było jeszcze realizowane w naszym kraju. Dlatego najpierw mamy pilotaż z budżetem 20 mln euro. Zostanie on oceniony. Wprowadzimy ewentualne zmiany i będziemy kontynuować projekt. Na dalsze wsparcie startupów przekażemy 180 mln euro z programu +Polska Wschodnia+" – dodał wiceszef resortu.
Ministerstwo Rozwoju podkreśliło, że ogłoszony konkurs dotyczy drugiego etapu wsparcia startupów, którzy mają już "gotowy do wejścia na rynek produkt oraz stworzony i zweryfikowany rynkowo model biznesowy opracowany pod skrzydłami Platform startowych".
Resort przypomniał ponadto, że młodzi ludzie z całej Polski, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes, wciąż mogą zgłaszać się do jednej z trzech Platform startowych: Hub of Talents - Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, TechnoparkBiznesHub - Kielecki Park Technologiczny oraz Connect - Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.