Glapiński nowym szefem NBP: Gładka zmiana warty w banku centralnym

autor: Łukasz Wilkowicz09.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 09.05.2016, 08:23
Adam Glapiński , NBP

Adam Glapiński jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego. PAP/Rafał Guzźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

NBP Nowym prezesem będzie Adam Glapiński. Decyzja prezydenta w sprawie obsadzenia fotela szefa banku centralnego nie była zaskoczeniem. Następca Marka Belki zbiera pozytywne opinie.

Do końca kadencji Marka Belki na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego pozostał jeszcze miesiąc. Chociaż prezydent Andrzej Duda już wcześniej mówił, że ma kandydata na jego następcę, to informacja, że zostanie on ogłoszony z takim wyprzedzeniem, była zaskoczeniem. Zwłaszcza że kilka miesięcy temu w przypadku kluczowych nominacji do Rady Polityki Pieniężnej prezydent zwlekał niemal do ostatniej chwili. Podanie z wyprzedzeniem, kto zostanie szefem NBP, mogło zostać wywołane przez ostatnie zamieszanie związane z oczekiwaniem na decyzję agencji Moody’s w sprawie oceny wiarygodności Polski. Wskazanie Adama Glapińskiego powinno być dla agencji argumentem, że nie ma problemów ze stabilnością w polityce gospodarczej.

Przyszły prezes (formalnie prezydent tylko wskazuje kandydata, wyboru dokonuje Sejm – z przegłosowaniem kandydatury Glapińskiego, nieukrywającego związków z rządzącym Prawem i Sprawiedliwością, nie powinno być problemów) w ocenie analityków nie budzi kontrowersji. Na jego korzyść przemawia doświadczenie: w latach 2010–2016 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Po zakończeniu kadencji na wniosek Marka Belki został powołany przez prezydenta do zarządu NBP. Glapiński był powszechnie uważany za najbardziej prawdopodobnego kandydata na szefa banku centralnego.

Z tego, że kandydat na szefa NBP jest już znany, cieszy się Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK. – Znika element niepewności. Sama kandydatura też jest dobra. Z racji dotychczasowej pracy w banku centralnym, jeśli nawet nowy prezes będzie chciał przeprowadzić w NBP jakieś zmiany, to na podstawie posiadanej wiedzy, a nie przeświadczenia, że coś powinno być zmienione – dodaje.

– Adam Glapiński jest pierwszą osobą od czasu powstania rządu PiS, która jest kompetentna i merytoryczna – tak kandydaturę prof. Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego oceniła cytowana przez RMF Hanna Gronkiewicz-Waltz, była szefowa NBP, a obecnie jedna z kluczowych postaci w Platformie Obywatelskiej. – To jest taka pierwsza zmiana, którą można określić jako dobrą – podkreśliła. Pytana, czy to jest dobry kandydat, odpowiedziała: – Merytorycznie niewątpliwie tak.

O tym, że wybór był dobry, mówił również na piątkowej konferencji po posiedzeniu RPP Marek Belka (zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła stóp procentowych, podstawowa stopa NBP od ponad roku wynosi 1,5 proc.). I podkreślał, że „w tej sytuacji rzeczą dość naturalną jest kontynuacja” polityki prowadzonej przez bank centralny. Według Belki pozytywną ocenę kandydatowi na prezesa wystawili też inwestorzy. Po informacji o tym, kto będzie nowym szefem NBP, złoty nie zyskał na wartości, ale nie było też mowy o kontynuacji spadków z kilku poprzednich dni.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane