Nowy Rok, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, jest dniem wolnym od pracy z zakazem handlu. Czy to oznacza, że wszystkie sklepy i galerie będą tego dnia zamknięte? Czy 1 stycznia zrobimy zakupy? Które sklepy będą otwarte w Nowy Rok?

Czy 1 stycznia 2024 r. będzie można zrobić zakupy?

Nowy Rok już za moment. I choć w roku 2024 r. przypada on w poniedziałek, to jednak sklepy, markety, a także galerie handlowe będą tego dnia zamknięte. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nowy Rok jest ustawowo dniem świątecznym, wolnym od pracy i w związku z tym zakupy będzie można zrobić w bardzo ograniczonym zakresie.

Nowy Rok: 1 stycznia z zakazem handlu

Zgodnie z treścią ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni 1 stycznia w placówkach handlowych zakazany będzie:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Czy wszystkie sklepy będą zamknięte w 1 stycznia?

Zakaz handlu nie obejmuje niektórych rodzajów działalności, dlatego 1 stycznia mogą być otwarte, m.in. stacje paliw, sklepy zlokalizowane na dworcach czy lotniskach, siłownie, kwiaciarnie, gastronomia. Warto nadmienić, że zakaz ten nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Z związku z tym, niektóre mniejsze sklepy oraz sieci takie, jak np. Żabka również mogą być czynne, jednak godziny otwarcia poszczególnych placówek trzeba sprawdzać indywidualnie.

Noworoczne zakupy online: Akcje promocyjne

Noworoczne zakupy będzie można bez problemów zrobić online. Wiele popularnych marek i sieci handlowych rozpoczęło już w swoich sklepach internetowych wyprzedaże. Akcje promocyjne trwają także w sporej część platform sprzedażowych. Warto skorzystać z noworocznych obniżek i w pierwszy dzień roku zrobić zakupy online.