statystyki

Ks. Jacek Stryczek: Wysokie zarobki prezesów mi nie przeszkadzają. Staram się nie osądzać

autor: Andrzej Andrysiak23.04.2016, 08:30; Aktualizacja: 23.04.2016, 09:59
Ks Jacek Stryczek

Ks. Jacek Stryczek duszpasterz ludzi biznesu, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA, inicjator akcji „Szlachetna paczka”źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Mateusz Skwarczek Agencja Gazeta

- Strasznie mnie dziwi, jak można przebimbać sześć klas podstawówki, trzy gimnazjum, trzy liceum, pięć studiów i na koniec nie być zdolnym do podjęcia pracy. To zbiorowa demoralizacja. To dlatego młodzi mają takie roszczeniowe podejście - uważa Ks. Jacek Stryczek duszpasterz ludzi biznesu, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia WIOSNA, inicjator akcji „Szlachetna paczka”.

Wiele ksiądz ostatnio kontrowersji wzbudza.

Naprawdę?

W redakcji długo rozmawialiśmy o księdza działalności. I nie doszliśmy do porozumienia, kim ksiądz jest. Społecznikiem? Rzecznikiem prasowym przedsiębiorców? PR-owcem biznesu? A może ksiądz się zajął teologią i chce zmienić stosunek Kościoła do bogatych?

Chyba nie rozumiem, co się kryje za tym pytaniem.

Kryje? Powiedział ksiądz kilka tygodni temu w świątecznym wywiadzie dla Money.pl, że „nie ma nic niemoralnego w tym, że prezes banku zarabia 36 tys. zł dziennie”. To ja spytam: co się kryje za tą myślą?

Jeśli już, to powiedziałem, że nie przeszkadza mi, że ktoś zarabia dużo. Słowa „nic niemoralnego” – włożyła w moje usta redakcja Money.pl. To mała – duża różnica. A reszta? Przeczytałem ten wywiad kilka razy i wydawało mi się, że w nim nie ma nic niewłaściwego. Natomiast jeśli chodzi o to, na co ludzie reagowali, co tam znaleźli...

...36 tysięcy dziennie.

...to sedno tych reakcji sprowadza się do tego, że nie powiedziałem, iż to dla mnie problem.

Cały świat dyskutuje o nierównościach. Zastanawia się, skąd to się wzięło, jakie są skutki i czy coś z tym można zrobić. Jest pewien konsensus, że neoliberalna narracja się skończyła. A ksiądz wyskakuje z twardym neoliberalizmem spod znaku Leszka Balcerowicza i Ronalda Reagana. Pieśń przeszłości. To wzbudza konsternację.

To mi przypomina Polaków, którzy wyjeżdżają na wakacje, jedzą owoce morza i mówią: ale to smakuje prawie jak kurczak. Ludzie chcą moje opinie dopasować do tego, co znają. A ja nie mam liberalnych poglądów, tylko ewangeliczne. Jeśli pyta pan, z czego wzięła się moja odpowiedź, że takie zarobki prezesów mi nie przeszkadzają, to z dwóch powodów: pierwszy jest prozaiczny – mnie to zwyczajnie nie przeszkadza. Przepracowałem to w sobie. Jak większość byłem wychowany w katomarksizmie, pewnego rodzaju podejrzliwości wobec bogactwa. Teraz staram się nie osądzać. Po drugie, cały czas zajmuję się pomaganiem ludziom. Oczy otworzyły mi się jeszcze jako studentowi AGH. W 2001 roku uświadomiłem sobie skalę ubóstwa w naszym kraju i to był powód powstania „Szlachetnej Paczki”. Na przełomie lat 90. i dwutysięcznych w nędzy żyły cztery miliony Polaków. Brakowało im nawet na jedzenie i środki czystości. „Szlachetna Paczka” powstała z niezgody na to, co się wtedy działo, z tych nierówności, o których pan wspomina. W dodatku ci, którym się udało, mieli syndrom dorobkiewicza, gardzili tymi, którzy się nie odnaleźli. Zaplanowałem projekt systemowy, który połączy te dwie Polski.

Czym?


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (20)

  • wystarczy(2016-04-23 09:14) Zgłoś naruszenie 262

    przez wiele lat fundowałem paczkę w ramach akcji organizowanej przez księdza. Paczki na poziomie 5 tys złotych dla najbiedniejszej rodziny z najbiedniejszego regionu w Polsce. W zeszłym roku odszedłem od tej tradycji z 2 powodów. W najbiedniejszych regionach nie było akcji, nie było woluntariuszy za to ksiądz zaczął pokazywać się na salonach. A co do dzisiejszego artykułu o zarobkach prezesów - czy prezes może zarabiać tysiące w ciągu jednego dnia czy może po prostu okrada tysiące pracowników swojej firmy?

    Odpowiedz
  • EU(2016-04-23 13:07) Zgłoś naruszenie 162

    Obywatelu RP, Jacku Stryczek ,rozumiem , ,że nie przeszkadza panu kilkaset milionowe imperium " obywatela RP Rydzyka z podatków Wszystkich obywateli RP ? Panie Stryczek powinien pan być wykluczony ze społeczności kościoła katolickiego z takimi poglądami. Może pan nie zna przesłania , jedynego prawdziwego Papieża biednych, Franciszka? Przebimbał to pan ,idąc drogą łatwego życia na koszt (łatwo)wiernych.

    Odpowiedz
  • Ubogi Kwestarz(2016-04-23 12:12) Zgłoś naruszenie 152

    stryczek to taki .Nowoczesny ksiądz. Kręci się wśród bogatych ludzi i przyjmuje przelewy na konto zamiast zbierać drobne po 2 i 5 zł. A tak? - może być 200 zł, może być 500.... 1000.... 50.000..... co łaska

    Odpowiedz
  • oszukiwany od 1000 lat Polak(2016-04-23 09:57) Zgłoś naruszenie 132

    Ks. Stryczek pokazał twarz agenta Watykanu. Okradających, zgodnie z prawem naród polski, nie podlegają osądowi ks. Stryczka. Agenci Watykanu dobrze żyją od 1989 r. Źle nie mieli i za komuny, często lepiej od ciężko tyrającego robotnika. Sprzedał ubogi naród polski gen. Jaruzelski z Kwachem, przy oklaskach ludzi kruchtowych i rydzykowych. Otwarto jednocześnie granicę, aby wszyscy niezadowoleni mogli opuścić kondominium watykańskie i amerykańskie. Ludzie PiS i narodowcy dalej grupują się koło urzędników p. Boga i dają im nasze pieniądze. Organizowane są zbiórki dla ubogich, które nie trafiają do ubogich. Za to w mediach pokazywane są jednostkowe przypadki, kiedy trafiają.

    Odpowiedz
  • sa(2016-04-23 12:48) Zgłoś naruszenie 123

    Ten ksiądz ,co on głosi, jakieś brednie po rozmowach na bankietach nażartych bogatych , nie rozumie ,że Ci partyjny wepchani do naszych firm SSP(naszych firm powstałych z podatków ludu przez 40-50 lat) zarabiając po 20-50-100-200 tys.m-c + miln. odprawy systemikowe załatwione przez POpartychPSL nabiją olbrzymią sobie kasę ,co wchodzi w koszty Spółek SP , zmniejsza podatki do US (RP) . Tym samym mamy przez tych rozpasanie partyjniaków- nieudaczników często ,pociotków ,kolesi itp , mniej na płace dla pracowników (dają śmieciówki), szpitale, przychodnie (chcą nowa zmiana nas, czyli lud , jeszcze dodatkowo obciążać na służbę zdrowia ,bo niby RP jest biedna jak turecki kościelny , chyba nie nasz !!!, !????) . Przydałoby się dużo lekcji z ekonomii księdzu , aby zrozumiał prawidła i nie bredził, bo sieje nonsensy ! Lud taka wypowiedź zalewa -kwas solny z żółci i szkodzi na nie tylko na żołądek !!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bryl(2016-04-23 11:18) Zgłoś naruszenie 122

    A dochody biskupów proszem xiendza ? jak xiondz ocenia ? Czy też nie ocenia, skoro mają to zasłużyli tak ? Ja też nie rozumiem jak po ukończeniu szkół średnich, a potem seminarium (też studia swego rodzaju) taki człowiek nie jest zdolny do podjęcia innej pracy niż żebranie. Patrząc na wasze kościoły, plebanie, samochody (to czym jeżdżą proboszcze i biskupi sic!) konkluzja jest tylko jedna - cwane z was i efektywne żebraki, jesteście lepsi niż cyganie, ale w porównaniu do nich dzielić się z członkami waszej sekty już się tak nie dzielicie.

    Odpowiedz
  • no tak(2016-04-24 02:26) Zgłoś naruszenie 92

    Bóg mi świadkiem, że przez takich s-synów nie chodzę do kościoła.

    Odpowiedz
  • Prawda(2016-04-23 22:48) Zgłoś naruszenie 71

    Oto przykład kościelnego Antychrysta.

    Odpowiedz
  • biedny(2016-04-23 19:57) Zgłoś naruszenie 70

    Księże Jacku! Chciwość to jeden z tzw. „Grzechów Głównych”, ale nawet miliarder mieszkający w złotym pałacu, nie zasługuje na miano „żyjącego w grzechu” (oczywiście jeśli mieszka w tym pałacu i sypia w swoim złotym łóżku sam!) Motorem napędowym gospodarki kapitalistycznej jest z jednej strony popyt (a więc ludzie muszą ciągle coś kupować, nawet jak tego nie potrzebują i temu służy cały przemysł reklamowy, pseudopromocje, manipulowanie ludźmi, żeby tylko kupowali i kupowali!), a z drugiej strony chciwość bogaczy, którym nigdy nie jest dosyć. Jak to się ma do Ewangelii? Mamy tam z jednej strony "dobrego Samarytanina", o którym M. Thatcher powiedziała, że niewiele by zrobił nie mając pieniędzy, mamy Józefa z Arymatei, który będąc bogaczem wytrwał do końca przy Mistrzu (co ciekawe z Nikodemem - człekiem dla odmiany: uczonym!), z drugiej strony mamy zaś Łazarza i owo "ucho igielne". Mamy "rozdaj wszystko, co masz" i mamy "czyńcie Ziemię sobie poddaną", a odniesienie tego wszystkiego do naszych czasów może być bardzo inspirujące, choćby dlatego, że gospodarka wolnorynkowa nie znosi umiaru, wstrzemięźliwości. Żeby to się kręciło, ludzie ciągle muszą chcieć więcej! Być może ten cały kapitalizm jest bardziej sprzeczny z Ewangelią, aniżeli np. antykoncepcja, ale... o tym milczą ambony! Można odnieść wrażenie, ze katolik powinien raczej całe życie pozostawać w celibacie, bo w sprawach damsko męskich panuje w Kościele niesamowity rygoryzm, ale jeśli zapragnie być bogaczem... no to: why not?... Czy tak Księże Jacku?... A może ten bogacz przez to tylko, że pławi się w luksusie bardziej grzeszy od kogoś, kto żyje z ukochaną kobietą ku obopólnej radości, tyle tylko, że bez sakramentalnego przypieczętowania tego związku!

    Odpowiedz
  • Tom(2016-04-23 23:00) Zgłoś naruszenie 71

    Demoralizacja kleru jest porażająca, a Stryczek jest tego przykładem,

    Odpowiedz
  • emeryt pelnotuskowy(2016-04-24 10:14) Zgłoś naruszenie 70

    Szanowny księdzu stryczku: powtórzę pytania Franciszka:- czy Pan JEZUS modlił się za pieniądze, czy je gromadził, oraz czy popierał czynnie banksterów jak to czyni ksiądz /biznesmen/-a kuria go nie zawiesza.

    Odpowiedz
  • fdfdf(2016-04-23 13:45) Zgłoś naruszenie 62

    księdzem nie przeszkadzają, bo tych nierobów puści wierni utrzymuja

    Odpowiedz
  • xymena(2016-04-23 20:26) Zgłoś naruszenie 63

    Odezwał się spracowany wysoko wykwalifikowany chłopina.

    Odpowiedz
  • Pstryczek(2016-04-23 22:42) Zgłoś naruszenie 51

    Agent Watykanu pluje uczciwym Polakom w twarz. Zdemoralizowane ś...o.

    Odpowiedz
  • Mietek(2016-04-23 21:58) Zgłoś naruszenie 51

    Ten Stryczek to zwykły pospolity cham prezesi go kupili jest mu dobrze więc

    Odpowiedz
  • roczarowany(2016-04-24 07:31) Zgłoś naruszenie 41

    Ch .....y kler !! Tacy są katolicy Wole juz komunistow

    Odpowiedz
  • 50% PIT(2016-05-07 11:42) Zgłoś naruszenie 10

    Prezesi i inni od kwoty powyzej 100 - 150 tys. zlotych powinni placic 50% PIT.

    Odpowiedz
  • W ...(2016-05-07 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    W Belgii od kwoty powyzej jednego sredniego wynagrodzenia krajowego placi sie PIT 50%.

    Odpowiedz