statystyki

Naomi Klein nie można ignorować

autor: Rafał Woś15.04.2016, 07:13; Aktualizacja: 15.04.2016, 07:49
książka, książki, literatura

Ta książka pokazuje, że kapitalizm niszczy nie tylko ludzi czy społeczeństwa.źródło: ShutterStock

Nie ma co kręcić nosem – Naomi Klein należy przeczytać. Bo swoimi książkami trafia w punkt. „To zmienia wszystko” jest owocem jej nawrócenia na ekologię. Nawrócenia dość późnego.

Kanadyjka pisze we wstępie, że wypierała świadomość zmian klimatycznych dłużej, niż skłonna jest przyznać. Wspomina, że miała mgliste pojęcie o szczegółach, uważała sprawę za wysoce skomplikowaną i tylko przebiegała znudzonym wzrokiem po czołówkach pojawiających się czasem w mediach ekologicznych doniesień.

Można to zrozumieć. Przez lata pisarka z Toronto biła się na nieco innych frontach. Jej pierwsza książka „No logo” z 1999 r. stała się czymś w rodzaju manifestu rodzącego się ruchu antyglobalistycznego. I wyrazem osobistego intelektualnego dojrzewania młodej dziewczyny. Przez lata zbuntowanej przeciwko alternatywnym, lewacko-hipisowskim rodzicom, którzy próbowali jej zaszczepiać niechęć do rozpasanej konsumpcji. A ona, żeby im zrobić na złość, obżerała się hamburgerami z McDonalda i kupowała bluzy z największą z możliwych łyżwą Nike. Aż w końcu dorosła. Poczytała parę książek, rozejrzała się dookoła po przestrzeni publicznej coraz bardziej zdominowanej przez kapitalistyczne marki. I przyznała rację rodzicom.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane