Nowym zarządem PKP S.A. pokieruje Mirosław Pawłowski, dotychczasowy p.o. prezes spółki. Do zarządu spółki weszli także Cecylia Lachor, Michał Beim i Marek Michalski. W czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powołał zarząd PKP.

Jak podał PAP resort infrastruktury i budownictwa, Adamczyk zaapelował do nowych władz PKP o poszanowanie swobód pracowniczych w spółkach grupy.

"Relacje społeczne, pracownicze były w bardzo złym stanie. Zróbcie wszystko, aby kolejarz czuł dumę z tego, że jest kolejarzem. Trzeba przywrócić szacunek do munduru kolejarskiego. Proszę o dobre relacje ze związkami zawodowymi, choć wiem, że nie jest to łatwe" - zaznaczył Adamczyk.

Wskazał, że priorytetem nowych władz spółki ma być wsparcie dla PKP PLK przy modernizacji linii kolejowych, odzyskanie pasażerów i współpraca z Pocztą Polską.

Mirosław Pawłowski jest absolwentem studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od wielu lat związany z branżą kolejową i spółkami Grupy PKP. Przez 8 lat, od 2001 roku, zajmował stanowisko członka zarządu ds. ekonomiczno-finansowych w PKP Polskich Liniach Kolejowych. Równocześnie w latach 2006 – 2009 był wiceprezesem zarządu Związku Pracodawców Kolejowych. W ostatnich latach zarządzał jedną z firm sektora energetycznego oraz dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi we wschodniej części województwa mazowieckiego.

Cecylia Lachor od grudnia 2015 r. jest pełnomocnikiem zarządu PKP SA ds. finansowych. Wcześniej pełniła funkcję zastępcy kierownika Działu Finansów i Rachunkowości w Instytucie Kolejnictwa. Od 2011 do 2014 była dyrektorem biura rachunkowości w PKP Intercity, a w latach 2005 2015 była dyrektorem biura rachunkowości i finansów w PKP PLK.

Do zarządu spółki wybrany został także Michał Beim z Instytutu Sobieskiego. Beim jest doktorem w zakresie nauk o ziemi (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Poznań), stypendystą Fundacji im. Alexandra Humboldta w Instytucie Mobilności i Transportu Politechniki w Kaiserslautern. W latach był 1998-2002 radnym w Poznaniu. Od 1998 r. jest wiceprezesem Stowarzyszenia "Sekcja Rowerzystów Miejskich".

W zarządzie PKP zasiądzie także Marek Michalski, który wcześniej odpowiadał za kwestie związane z funduszami unijnymi w Ministerstwie Rozwoju oraz Jarosław Kołodziejczyk, który od ponad 20 lat jest związany z PKP.

PKP S.A. jest spółką ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa, zajmującą się nadzorem i koordynacją działań innych spółek z Grupy PKP. Spółka jest właścicielem m.in. większości dworców kolejowych w Polsce i 22 tys. mieszkań zakładowych. W PKP S.A. zatrudnionych jest ok. 2300 pracowników.

PKP osiągnęły w 2015 r. zysk netto 222,9 mln zł, zadłużenie spółki na koniec 2015 r. wyniosło 1,766,6 mld zł. Dzięki prywatyzacji m.in. TK Telekom, PKP Energetyka, spółka posiadała płynność finansową.