statystyki

Akcja CBA w Ciechu i Kulczyk Holdingu: Kontrowersji w sprawie sprzedaży ciąg dalszy

autor: Adam Sofuł07.04.2016, 07:52; Aktualizacja: 07.04.2016, 10:10

Wczorajsza akcja w siedzibach spółki i Kulczyk Holdingu to kolejna odsłona śledztwa w sprawie kontrowersyjnej sprzedaży chemicznej spółki. Władze chętnie unieważniłyby transakcję, ale łatwo nie będzie.

Podstawowe zarzuty wobec prywatyzacji Ciechu są dwa: po pierwsze spółkę sprzedano za tanio, po drugie nabywca może ją odsprzedać innemu podmiotowi. A zainteresowani polskimi spółkami chemicznymi byli Rosjanie. Dlatego rząd uważa, że najlepiej byłoby, gdyby do tej prywatyzacji nie doszło. Ale nie ma też dobrych sposobów, by ją odwrócić.

Obecny większościowy właściciel KI Chemistry objął większościowe udziały w spółce na drodze dość transparentnego procesu publicznego wezwania. Nie pojawiło się kontrwezwanie, nikt nie zaoferował za kontrolę nad Ciechem więcej niż należąca do nieżyjącego już Jana Kulczyka spółka KI Chemistry. W wyniku wezwania w połowie 2014 r. spółka Kulczyka objęła 51,14 proc. akcji Ciechu, płacąc za to 852 mln zł. Skarb Państwa za swój pakiet ok. 38 proc. akcji zainkasował 619 mln zł.

Praktycznie jedynym wyjściem byłoby porozumienie w tej sprawie z KI Chemistry i odkupienie od niego kontrolnego pakietu w spółce. Nie musiałby być większościowy, bo akcjonariat Ciechu jest dość rozdrobniony. Są jednak dwie przeszkody: po pierwsze KI Chemistry nie musi się na to zgodzić (a zdaniem analityków Ciechu ma przed sobą niezłe perspektywy), po drugie zaś od czasu prywatyzacji wartość Ciech wzrosła i według obecnej kapitalizacji Skarb Państwa musiałby wyłożyć za ponad połowę udziałów 1,7–1,8 mld zł.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane