statystyki

Państwo w sieci, czyli jak PiS uporządkuje internet

autor: Tomasz Żółciak22.03.2016, 07:51; Aktualizacja: 22.03.2016, 09:15
Państwo w sieci, czyli jak PiS uporządkuje internet

Państwo w sieci, czyli jak PiS uporządkuje internetźródło: ShutterStock

Trwają prace nad uruchomieniem portalu rządowego, który zastąpi strony resortów. Wiąże się to jednak z niebezpieczeństwem: jeden atak hakerski mógłby sparaliżować wszystko.

Nowy portal, najprawdopodobniej pod domeną www.gov.pl lub Obywatel.gov.pl, zostanie uruchomiony w okrojonej wersji w styczniu 2017 r. Rada Ministrów ma przyjąć uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac podczas dzisiejszego posiedzenia.

Urzędnicy kancelarii premiera (KPRM) właśnie zebrali wypełnione ankiety od wszystkich 18 ministerstw. Chodziło o pozyskanie jak największej ilości danych: jakie są roczne koszty utrzymania ministerialnych serwisów, jak wyglądają zobowiązania umowne każdego z resortów, m.in. w zakresie trybu i okresu wypowiedzenia (część ministerstw ma strony na serwerach prywatnych), ilu jest unikalnych użytkowników, kto zarządza treścią resortowego portalu czy wreszcie które podstrony cieszą się największą popularnością.

Całość przygotowań w tym roku ma pochłonąć ok. 1,8 mln zł. Z tej kwoty ok. 1,2 mln wydane zostanie na „przygotowania do integracji stron internetowych ministerstw”. Pół miliona złotych trafi na „dostarczenie informacji o sposobie załatwiania usług publicznych”, a pozostałe 100 tys. zł – na działania promocyjno-informacyjne.

Projektem z ramienia kancelarii premiera kieruje sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker. Wcześniej w PiS odpowiadał za internetową odsłonę kampanii prezydenckiej i parlamentarnej. Wykonaniem portalu ma się zająć Ministerstwo Cyfryzacji.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane