statystyki

Państwo w sieci, czyli jak PiS uporządkuje internet

autor: Tomasz Żółciak22.03.2016, 07:51; Aktualizacja: 22.03.2016, 09:15
Państwo w sieci, czyli jak PiS uporządkuje internet

Państwo w sieci, czyli jak PiS uporządkuje internetźródło: ShutterStock

Trwają prace nad uruchomieniem portalu rządowego, który zastąpi strony resortów. Wiąże się to jednak z niebezpieczeństwem: jeden atak hakerski mógłby sparaliżować wszystko.

Nowy portal, najprawdopodobniej pod domeną www.gov.pl lub Obywatel.gov.pl, zostanie uruchomiony w okrojonej wersji w styczniu 2017 r. Rada Ministrów ma przyjąć uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac podczas dzisiejszego posiedzenia.

Urzędnicy kancelarii premiera (KPRM) właśnie zebrali wypełnione ankiety od wszystkich 18 ministerstw. Chodziło o pozyskanie jak największej ilości danych: jakie są roczne koszty utrzymania ministerialnych serwisów, jak wyglądają zobowiązania umowne każdego z resortów, m.in. w zakresie trybu i okresu wypowiedzenia (część ministerstw ma strony na serwerach prywatnych), ilu jest unikalnych użytkowników, kto zarządza treścią resortowego portalu czy wreszcie które podstrony cieszą się największą popularnością.

Całość przygotowań w tym roku ma pochłonąć ok. 1,8 mln zł. Z tej kwoty ok. 1,2 mln wydane zostanie na „przygotowania do integracji stron internetowych ministerstw”. Pół miliona złotych trafi na „dostarczenie informacji o sposobie załatwiania usług publicznych”, a pozostałe 100 tys. zł – na działania promocyjno-informacyjne.

Projektem z ramienia kancelarii premiera kieruje sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker. Wcześniej w PiS odpowiadał za internetową odsłonę kampanii prezydenckiej i parlamentarnej. Wykonaniem portalu ma się zająć Ministerstwo Cyfryzacji.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane