statystyki

Zarządy państwowych spółek bagatelizują odpisy. Niesłusznie

autor: Adam Sofuł15.03.2016, 07:46; Aktualizacja: 15.03.2016, 08:29
Zarządy spółek podkreślają, że to zdarzenia jednorazowe, niemające wpływu na fundamenty spółki

Zarządy spółek podkreślają, że to zdarzenia jednorazowe, niemające wpływu na fundamenty spółkiźródło: ShutterStock

Aktualizacja aktywów przez spółki skarbu przyprawia inwestorów o dreszcze – w sumie wielkość odpisów przekroczyła w ubiegłym roku 20 mld zł.

Początek marca przyniósł w dużych spółkach Skarbu Państwa informacje o wielomiliardowych odpisach obniżających wyniki za 2015 r. Większość z tych firm działa w branży surowcowej, która na całym świecie ma problemy ze względu na rekordowo niskie ceny surowców. Międzynarodowe standardy rachunkowości wymuszają na spółkach surowcowych dokonanie odpisów aktualizujących wartość aktywów. W skrócie: im większe złoża, tym większy problem.

Przykłady? W przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej odpisy spowodowały ponad 3 mld zł straty na koniec roku. Niemal miliard odpisał w ubiegłym roku PKN Orlen, z czego 486 mln zł w ostatnim kwartale.

Zarządy spółek najczęściej odpisy bagatelizują. Podkreślają, że to zdarzenia jednorazowe, niemające wpływu na fundamenty spółki. Wymuszone przez standardy rachunkowości ruchy księgowe zabolały również światowych gigantów na rynku surowcowym, znacznie większych niż polskie blue chipy. Z powodu przeszacowania wartości koncern Glencore zanotował na koniec roku ponad 8 mld dol. straty (gdyby nie odpisy, byłby zysk w wysokości 1,3 mld dol.), Billiton stracił 5,7 mld dol., a Anglo-American – 5,6 mld.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane