statystyki

To my Polacy - cyfryzacyjni maruderzy

autor: Sylwia Czubkowska24.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 24.02.2016, 08:24
Internet

To my Polacy - cyfryzacyjni maruderzyźródło: ShutterStock

Włochy, Chorwacja, Węgry, Cypr, Grecja, Bułgaria i Rumunia – w takim właśnie towarzystwie znajduje się Polska pod względem zdigitalizowania. 11 tysięcy ogłoszeń dotyczących pokoi, małych mieszkań, apartamentów, a nawet całych domów – tyle ich już jest w polskiej bazie globalnej platformy Airbnb, służącej do wynajmu noclegów turystom.

To, jak właśnie podliczyło PwC, niemalże jedna dziesiąta polskiej bazy noclegowej. – A jeszcze kilka lat temu przed Euro 2012 martwiliśmy się o brak hoteli. Dziś ta dyskusja wyglądałaby zupełnie inaczej – uważa Krzysztof Senger, wicedyrektor w zespole innowacji w PwC.

Jak widać, rozwój w obrębie cyfryzacji w gałęzi turystycznej jest spory. Mimo to jednak wciąż na tle Unii wypadamy blado. Turystyka oceniana przez pryzmat digitalizacji znajduje się dopiero na 23. miejscu w Unii. Wynik Polski obniża choćby to, że ogromna część hoteli i pensjonatów działa na terenach pozbawionych dostępu do internetu.

To tylko jeden z elementów cyfrowego rozwoju wzięty pod uwagę w raporcie „Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja gospodarki Polski” będącego analizą przygotowaną przez Politykę Insight na zlecenie ThinkTankCyfrowy.pl, do której dotarliśmy. Łącznie na potrzeby tego badania zebrano i porównano 95 wskaźników cyfryzacji: od tego, jak w poszczególnych krajach wygląda dostęp do zasobów cyfrowych (sprzęt, systemy informatyczne i podpięcie do sieci), e-biznes (upowszechnienie nowych mediów w relacjach między firmami) aż do e-commerce (rozpowszechnienie technologii w relacjach między firmami a klientem).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane