statystyki

Brokerzy coraz lepiej radzą sobie ze słabościami giełdy

autor: Małgorzata Kwiatkowska10.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 19.02.2016, 11:04
Brokerzy coraz lepiej radzą sobie ze słabościami giełdy

Brokerzy coraz lepiej radzą sobie ze słabościami giełdyźródło: ShutterStock

Domy maklerskie przechodzą dekoniunkturę na warszawskiej giełdzie bez ofiar, choć na podstawowej działalności tracą nieprzerwanie od 2014 r. Koniunktura na stołecznym rynku akcji nie rozpieszcza brokerów. Przed dwoma laty strata branży w segmencie podstawowej działalności maklerskiej wyniosła 31,6 mln zł, a do września 2015 r. sięgnęła 34 mln zł. To efekt spadających obrotów, coraz niższych cen akcji i mniejszej aktywności inwestorów, szczególnie indywidualnych.

W I połowie 2015 r. ich udział w obrotach akcjami na głównym parkiecie GPW spadł do rekordowo niskich 12 proc. Brakuje atrakcyjnych ofert publicznych nowych spółek, które byłyby w stanie zmobilizować inwestorów do zakupów. Także początek tego roku nie pomoże wyjść domom maklerskim z finansowego dołka na podstawowej działalności. W styczniu obroty akcjami na GPW spadły w porównaniu z poprzednim rokiem o niemal 23 proc., a główne indeksy straciły 6–7 proc.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane