statystyki

NBP czeka i patrzy, co zrobią inni. Czeka nas łagodniesza polityka pieniężna?

autor: Łukasz Wilkowicz04.02.2016, 07:48; Aktualizacja: 22.02.2016, 11:26
Co, jeśli nie lokata? Boisz się ryzyka, ale chcesz zarobić więcej niż oferuje Ci bank?

Gdyby EBC mocniej ściął stopy, podobnie postąpiłby NBP.źródło: Materiały Prasowe

Ponieważ większość głównych banków centralnych łagodzi politykę pieniężną, to niewykluczone, że i my będziemy musieli tak zrobić. Jednak niższe stopy procentowe wcale nie są gwarantowane.

– Nie mam wrażenia, że przybliża się moment podwyżki stóp. Nie widzę także zwiększających się perspektyw na ich obniżkę w najbliższym czasie – tak o możliwościach zaostrzenia bądź złagodzenia polityki pieniężnej w Polsce mówił wczoraj po zakończeniu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła stóp. Referencyjna, od której zależy poziom stóp rynkowych (w tym trzy- i sześciomiesięcznego WIBOR, będących zwykle podstawą wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych czy inwestycyjnych dla firm), od marca ubiegłego roku pozostaje na poziomie 1,5 proc. Stopa lombardowa wynosi 2,5 proc. (jej czterokrotność wyznacza maksymalny poziom oprocentowania w kredytach konsumpcyjnych). Niewykluczone jednak, że w najbliższych miesiącach sytuacja się zmieni. Powód? Działania najważniejszych banków centralnych na świecie. Wprawdzie w Stanach Zjednoczonych doszło w grudniu do długo oczekiwanej podwyżki stóp, ale w innych krajach kierunek jest przeciwny.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane