statystyki

Ubezpieczyciele przez lata ostro obniżali ceny polis. Teraz tną zatrudnienie

autor: Małgorzata Kwiatkowska25.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2016, 09:38
Firma, doradca, finanse

Do zwolnień przygotowuje się Allianz Polska. Redukcja ma objąć od 250 do 300 osób w dwóch towarzystwach grupy oraz w Allianz Polska Services pośredniczącym w zawieraniu umów przez internet i telefon na rzecz spółki majątkowej.źródło: ShutterStock

Towarzystwa przez lata ostro cięły ceny polis. Teraz tną zatrudnienie.

Do zwolnień przygotowuje się Allianz Polska. Redukcja ma objąć od 250 do 300 osób w dwóch towarzystwach grupy oraz w Allianz Polska Services pośredniczącym w zawieraniu umów przez internet i telefon na rzecz spółki majątkowej. Obecnie pracuje w nich 1300 osób. Z częścią zatrudnionych Allianz rozstanie się definitywnie, a część otrzyma wypowiedzenia zmieniające. Firma krok ten tłumaczy koniecznością dostosowania do nowej rzeczywistości rynkowej. – Rosną oczekiwania klientów, zmienia się otoczenie regulacyjne, narasta konkurencja cenowa wpływająca na rentowność branży. Jak wiele organizacji stanęliśmy przed wyzwaniem przemyślenia na nowo naszego modelu biznesowego i sposobu działania – wskazuje Veit Stutz, prezes spółek ubezpieczeniowych Allianz Polska.

W ostatnich latach cięcia zatrudnienia na skalę zwolnień grupowych prowadziła jedynie grupa PZU. W 2015 r. w ramach restrukturyzacji zatrudnienia PZU i PZU Życie miały zwolnić do 152 pracowników, w 2014 r. do 230, a w 2013 r. do 630 osób. Zdaniem specjalistów ruch Allianza nie będzie w najbliższym czasie wyjątkiem.

– W branży ubezpieczeniowej nadszedł czas na zmiany. Po bardzo złych wynikach finansowych w 2015 r. i w zależności od kondycji konkretnego ubezpieczyciela mogą one być bardziej lub mniej bolesne dla ich pracowników. Sądzę, że jeszcze kilka spółek czekają restrukturyzacje i redukcje zatrudnienia. Będzie to proces widoczny w najbliższych 2–3 latach – mówi Marcin Broda, wiceprezes firmy Ogma monitorującej rynek ubezpieczeniowy.

Od stycznia do września 2015 r. wynik techniczny, czyli na podstawowej działalności, krajowych towarzystw spadł w porównaniu z 2014 r. o 32,5 proc. do 2,5 mld zł. Największe problemy ma segment majątkowy, gdzie wynik ten spadł o 60,2 proc. do 411,6 mln zł. W ubezpieczeniach na życie był to spadek o 22 proc. do 2,1 mld zł.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane