statystyki

Ubezpieczyciele przez lata ostro obniżali ceny polis. Teraz tną zatrudnienie

autor: Małgorzata Kwiatkowska25.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2016, 09:38
Firma, doradca, finanse

Do zwolnień przygotowuje się Allianz Polska. Redukcja ma objąć od 250 do 300 osób w dwóch towarzystwach grupy oraz w Allianz Polska Services pośredniczącym w zawieraniu umów przez internet i telefon na rzecz spółki majątkowej.źródło: ShutterStock

Towarzystwa przez lata ostro cięły ceny polis. Teraz tną zatrudnienie.

Do zwolnień przygotowuje się Allianz Polska. Redukcja ma objąć od 250 do 300 osób w dwóch towarzystwach grupy oraz w Allianz Polska Services pośredniczącym w zawieraniu umów przez internet i telefon na rzecz spółki majątkowej. Obecnie pracuje w nich 1300 osób. Z częścią zatrudnionych Allianz rozstanie się definitywnie, a część otrzyma wypowiedzenia zmieniające. Firma krok ten tłumaczy koniecznością dostosowania do nowej rzeczywistości rynkowej. – Rosną oczekiwania klientów, zmienia się otoczenie regulacyjne, narasta konkurencja cenowa wpływająca na rentowność branży. Jak wiele organizacji stanęliśmy przed wyzwaniem przemyślenia na nowo naszego modelu biznesowego i sposobu działania – wskazuje Veit Stutz, prezes spółek ubezpieczeniowych Allianz Polska.

W ostatnich latach cięcia zatrudnienia na skalę zwolnień grupowych prowadziła jedynie grupa PZU. W 2015 r. w ramach restrukturyzacji zatrudnienia PZU i PZU Życie miały zwolnić do 152 pracowników, w 2014 r. do 230, a w 2013 r. do 630 osób. Zdaniem specjalistów ruch Allianza nie będzie w najbliższym czasie wyjątkiem.

– W branży ubezpieczeniowej nadszedł czas na zmiany. Po bardzo złych wynikach finansowych w 2015 r. i w zależności od kondycji konkretnego ubezpieczyciela mogą one być bardziej lub mniej bolesne dla ich pracowników. Sądzę, że jeszcze kilka spółek czekają restrukturyzacje i redukcje zatrudnienia. Będzie to proces widoczny w najbliższych 2–3 latach – mówi Marcin Broda, wiceprezes firmy Ogma monitorującej rynek ubezpieczeniowy.

Od stycznia do września 2015 r. wynik techniczny, czyli na podstawowej działalności, krajowych towarzystw spadł w porównaniu z 2014 r. o 32,5 proc. do 2,5 mld zł. Największe problemy ma segment majątkowy, gdzie wynik ten spadł o 60,2 proc. do 411,6 mln zł. W ubezpieczeniach na życie był to spadek o 22 proc. do 2,1 mld zł.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane