statystyki

Inwestycje zamiast dywidend mogą być dobrym pomysłem

autor: Filip Elżanowski25.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2016, 09:35
konto-czas-pieniądze

Podobny pomysł przedstawiał wcześniej minister energii Krzysztof Tchórzewski, wskazując, że polska energetyka nadal będzie się opierać na węglu, dlatego do 2025 r. branża powinna przeznaczyć na inwestycje 50 mld zł.źródło: ShutterStock

W zeszłym tygodniu minister skarbu Dawid Jackiewicz podał informację, zgodnie z którą spółki energetyczne z większościowym udziałem Skarbu Państwa prawdopodobnie nie będą wypłacały akcjonariuszom dywidendy, ponieważ – zdaniem rządu – środki te powinny zostać przeznaczone na inwestycje w sektor węglowy.

Podobny pomysł przedstawiał wcześniej minister energii Krzysztof Tchórzewski, wskazując, że polska energetyka nadal będzie się opierać na węglu, dlatego do 2025 r. branża powinna przeznaczyć na inwestycje 50 mld zł.

Fundusze na nie mają pochodzić bezpośrednio z zysków firm energetycznych, co uniemożliwi wypłatę dywidend inwestorom. Minister podkreślił, że zaangażowanie spółek w górnictwo nie powinno doprowadzić do spadku ich wartości na giełdzie. Przedstawiciel rządu na pytania o wolę firm w inwestowanie w górnictwo odpowiada, że jest to kwestia spojrzenia, jak działa spółka i czego chce właściciel, którym jest przede wszystkim państwo. To właściciel jest uprawniony do decydowania, że bardziej zależy mu na inwestycjach niż na zysku i zdaniem ministra jest to działanie perspektywiczne.

Trudno się z tym nie zgodzić, jednak w tym miejscu warto się bliżej przyjrzeć prawu do dywidendy, które jest najważniejszym prawem majątkowym akcjonariusza. Dywidenda jest formą transferu dochodów na rzecz akcjonariuszy i rodzajem zachęty dla potencjalnych nowych udziałowców. Tam, gdzie pojawia się prywatyzacja dużych spółek działających w kluczowych sektorach, jak energetyka, które charakteryzują się stabilną pozycją i znacznym udziałem w rynku, rodzi się duże zainteresowanie inwestorów indywidualnych.

Spółki z udziałem Skarbu Państwa z uwagi na wypłacane dywidendy są często wybierane przez inwestorów długoterminowych do budowania stabilnego portfela. Akcjonariusz przed inwestycją sprawdza stabilność zysku na przestrzeni lat, wielkość zadłużenia, perspektywy na przyszłość oraz rzeczywistą wartość akcji. W przypadku gorszej koniunktury udział Skarbu Państwa gwarantuje pewne wsparcie finansowe dla spółki, co jest dodatkową zachętą i zabezpieczeniem. Udział większościowego, stabilnego akcjonariusza zwiększa szanse na niezachwianą strategię dywidendową w dłuższym okresie.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane