W Krajowym Rejestrze Długów (KRD) notowanych jest 58 krajowych spółek z NewConnect z łącznym zadłużeniem 5,26 mln zł, podał KRD.

"Z grona spółek krajowych, aż 58 jest notowanych jako dłużnicy w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej. Firmy te mają łącznie 140 wierzycieli i 329 niezapłaconych w terminie zobowiązań o łącznej wartości 5 261 691,97 zł. Średnie zadłużenie wynosi więc niespełna 91 tysięcy zł" - czytamy w komunikacie.

"Podobnie, jak w przypadku głównego rynku GPW, także na NewConnect co siódma spółka nie płaci na czas swoim kontrahentom. Choć w tym drugim przypadku niechlubne statystyki są niższe, to warto pamiętać o różnicy w wielkości przedsiębiorstw. Spółki z głównego rynku są setki, a zdarza się, że i tysiące razy większe od tych z NewConnect" - powiedział prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Z badania przeprowadzonego pod koniec listopada 2015 roku wynika, że z grona 426 spółek krajowych notowanych wówczas na GPW, aż 61 widniało jako dłużnicy w bazie danych KRD BIG. Firmy te miały wtedy 187 wierzycieli i 551 niezapłaconych zobowiązań o wartości 8 714 315,73 zł. Średnie zadłużenie wynosiło więc niemal 143 tys. zł, podano w informacji.

"W grupie 58 krajowych firm z NewConnect notowanych w Krajowym Rejestrze Długów aż 37 spółek (63,8%) zajmuje się działalnością handlowo-usługową. Ich łączne zadłużenie wynosi niemal 3,4 mln zł" - czytamy dalej.

Niespłacone na czas zobowiązania sięgające niemal 1 mln zł ma natomiast 7 spółek z branży budowlanej. Zadłużenie "przypadające" na jedną spółkę budowlaną wynosi prawie 140 tys. zł. To o ponad 50% więcej niż średni dług dla wszystkich spółek z NewConnect notowanych w KRD, wskazano również.

Według informacji znajdujących się na oficjalnej stronie internetowej NewConnect, na początku 2016 na rynku przeznaczonym głównie dla młodych firm notowanych było w sumie 418 spółek. Z tego 409 to przedsiębiorstwa krajowe, a 9 to spółki zagraniczne.