statystyki

Handel tonie. Małe sklepy na dnie

autor: Patrycja Otto07.12.2015, 07:46; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:37
W branży spożywczej w złej i bardzo złej kondycji finansowej jest obecnie 32 proc. przedsiębiorstw

W branży spożywczej w złej i bardzo złej kondycji finansowej jest obecnie 32 proc. przedsiębiorstwźródło: ShutterStock

Deflacja, z którą polski rynek walczy od lipca 2014 r., coraz bardziej daje się we znaki handlowcom. Pogarsza się ich kondycja i rosną zobowiązania. Fatalnie jest w branży spożywczej i meblarskiej, nieźle w odzieżowej

W branży spożywczej w złej i bardzo złej kondycji finansowej jest obecnie 32 proc. przedsiębiorstw. To wynik o prawie 10 pkt proc. gorszy od tego z końca 2014 r.

Z drugiej strony firm mogących pochwalić się bardzo dobrą kondycją finansową ubywa najszybciej. Obecnie ich odsetek wynosi 29 proc. Dla porównania: na koniec ubiegłego roku było ich 53,8 proc. – wynika z danych przygotowanych na zlecenie DGP przez Bisnode Polska.

Przyczyn tego należy upatrywać we wciąż nasilającej się konkurencji na rynku, przyczyniającej się do coraz bardziej agresywnej walki cenowej o klienta, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości towarów na wysokim poziomie.

– W efekcie różnice w cenach między hipermarketami a małymi sklepami spadły poniżej 10 proc. Dla porównania w ubiegłym roku wynosiły kilkanaście procent, a kilka lat temu nawet ponad 30 proc. – tłumaczy Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

To zrównanie nastąpiło oczywiście kosztem marży, którą obniżają dziś wszystkie sklepy, by przyciągnąć do siebie klienta.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane