statystyki

Handel tonie. Małe sklepy na dnie

autor: Patrycja Otto07.12.2015, 07:46; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:37
W branży spożywczej w złej i bardzo złej kondycji finansowej jest obecnie 32 proc. przedsiębiorstw

W branży spożywczej w złej i bardzo złej kondycji finansowej jest obecnie 32 proc. przedsiębiorstwźródło: ShutterStock

Deflacja, z którą polski rynek walczy od lipca 2014 r., coraz bardziej daje się we znaki handlowcom. Pogarsza się ich kondycja i rosną zobowiązania. Fatalnie jest w branży spożywczej i meblarskiej, nieźle w odzieżowej

W branży spożywczej w złej i bardzo złej kondycji finansowej jest obecnie 32 proc. przedsiębiorstw. To wynik o prawie 10 pkt proc. gorszy od tego z końca 2014 r.

Z drugiej strony firm mogących pochwalić się bardzo dobrą kondycją finansową ubywa najszybciej. Obecnie ich odsetek wynosi 29 proc. Dla porównania: na koniec ubiegłego roku było ich 53,8 proc. – wynika z danych przygotowanych na zlecenie DGP przez Bisnode Polska.

Przyczyn tego należy upatrywać we wciąż nasilającej się konkurencji na rynku, przyczyniającej się do coraz bardziej agresywnej walki cenowej o klienta, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości towarów na wysokim poziomie.

– W efekcie różnice w cenach między hipermarketami a małymi sklepami spadły poniżej 10 proc. Dla porównania w ubiegłym roku wynosiły kilkanaście procent, a kilka lat temu nawet ponad 30 proc. – tłumaczy Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

To zrównanie nastąpiło oczywiście kosztem marży, którą obniżają dziś wszystkie sklepy, by przyciągnąć do siebie klienta.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane