statystyki

Gorsza ocena Polski zaboli firmy i samorządy

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki18.01.2016, 07:53; Aktualizacja: 18.01.2016, 09:43
Krach giełdowy

Negatywnie może też zareagować giełda. Obniżka ratingu dla Polski oznacza automatyczny spadek ocen dla kilku spółekźródło: ShutterStock

Resort finansów do Standard & Poor’s: obniżka naszego ratingu to błąd, spodziewamy się zmiany decyzji. Rząd ostro odniósł się do piątkowej decyzji agencji Standard & Poor’s o obniżeniu ratingu Polski – z A- do BBB+. Pierwszy komunikat resortu finansów określał ją jako nieporozumienie, potem minister Paweł Szałamacha mówił już o błędzie czy wręcz nierzetelności. – Zamierzamy w oficjalnym piśmie do analityków S&P odnieść się do ich oceny, gdyż uważamy, że ich podejście było nierzetelne – powiedział DGP szef MF.

Zapowiedział, że rząd zaproponuje przedstawicielom S&P wizytę w Warszawie i zbadanie sytuacji na miejscu. Nie krył, że chce zmiany stanowiska agencji. – Traktuję decyzję S&P jako pomyłkę intelektualną i spodziewam się, że będą się z tego wycofywać. Dwie pozostałe duże agencje Fitch i Moody’s nie zmieniły oceny Polski.

Szanse na zmianę decyzji S&P są iluzoryczne, ale reakcja MF nie dziwi, biorąc pod uwagę konsekwencje rynkowe oraz wizerunkowe dla kraju. Była to pierwsza obniżka ratingu w najnowszej historii Polski. Jej skutki zobaczymy pewnie we wzroście rentowności obligacji skarbowych. W piątek rynek długu nie zdążył zareagować na komunikat S&P.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane