statystyki

Chiny już za drogie. Produkcja ubrań wraca do Europy

autor: Konrad Majszyk, Patrycja Otto14.01.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.01.2016, 09:57
Chiny, biznes

Z nowej strategii spółek cieszą się firmy transportowe. Szykują się bowiem zmiany w sposobie transportu odzieży z Azji. Zwłaszcza w kontekście rozwoju jedwabnego szlaku.źródło: ShutterStock

Niesprzyjająca aura i dolar podkopały finanse firm produkujących ubrania. Szukają sposobów na ratunek

Jednym z nich jest dywersyfikacja kierunków dostaw odzieży. – Chiny jako miejsce produkcji zaczynają być coraz mniej opłacalne. Nie są już jak kiedyś tańsze o połowę od Polski. Różnica zmniejszyła się do kilkunastu procent – tłumaczy Bogusław Słaby, ekspert Związku Producentów Odzieży i Tekstyliów „Lewiatan”. Jak mówi, dziś nasze krajowe szwalnie przeżywają renesans. – Dowodem na to jest czas oczekiwania na realizację zlecenia liczony w miesiącach – dodaje.

W efekcie firmy odzieżowe są zmuszone do szukania szwalni w innych krajach naszego kontynentu.

– Rośnie zainteresowanie przemysłem produkcyjnym w Portugalii czy Turcji. Zwłaszcza ten ostatni kraj przypadł do gustu producentom. Jest na tyle blisko i ma na tyle duże moce przerobowe, że w ciągu trzech tygodni można doszyć kolekcję, która odniosła sukces – komentuje Marek Szostak, członek zarządu spółki Greenpoint, mającej już 100 sklepów w Polsce.

Innym pomysłem ratunkowym jest rozszerzenie oferty o krótkie kolekcje, w tym te z wyższej półki, na których można realizować wyższe marże. To także sposób na rywalizację z takimi markami jak Zara czy H&M, które w ostatnim czasie w ten właśnie sposób przywiązały do siebie dużą część klientów. Teraz polskie sieci chcą ich tą samą bronią odebrać. Taki plan ma choćby Top Secret czy LPP, które w ubiegłym roku odnotowały kilkuprocentowy spadek marży brutto na sprzedaży. LPP zadebiutuje nawet w tym roku własną marką premium – Tallinder.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane