statystyki

Meblujemy Rosjanom kopalnie swoim sprzętem

autor: Adam Sofuł30.12.2015, 07:50; Aktualizacja: 30.12.2015, 08:34
cynk-kopalnia

Kryzys w polskim górnictwie to poważny problem dla dostawców sprzętu i maszyn do tej branży.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Lisa Wiltse

Gdy nasze górnictwo ogranicza inwestycje, spółki z otoczenia branży szukają szansy na rynkach zagranicznych.

Kryzys w polskim górnictwie to poważny problem dla dostawców sprzętu i maszyn do tej branży. Kopalnie ledwie wiążą koniec z końcem i ograniczają inwestycje – w III kw. wydały na ten cel 340 mln zł, najmniej od pięciu lat. Takie firmy jak Kopex i Famur muszą więc szukać rynków zbytu poza granicami kraju. I z powodzeniem znajdują. Ostatnio za wschodnią granicą.

Kontrakty sypią się jak z rękawa. Tydzień przed świętami należąca do Grupy Kopex spółka Kopex Sibir podpisała kontrakt z Kompanią Węglową „Sibirskaja” na dostawę kombajnu ścianowego. Wartość kontraktu stosunkowo niewielka – bo 1,6 mln euro. Ale to tylko jedna z wielu umów podpisanych przez firmę z rosyjskimi kontrahentami w ostatnich miesiącach.

40 proc. o tyle zmniejszyły się w tym roku wydatki na zakup maszyn i urządzeń w polskich kopalniach

Dość wspomnieć, że z danych za pierwsze półrocze wynika, że eksport maszyn i usług górniczych do Rosji podwoił się w porównaniu z ubiegłym rokiem – z 20,6 mln zł do 41,8 mln zł. W III kw. spółka jeszcze wyśrubowała wynik – po dziewięciu miesiącach sprzedaż do Rosji i krajów WNP wyniosła 120,9 mln zł. Rok wcześniej było to 27,1 mln zł. Końcówka roku to kolejne kontrakty. Wprawdzie nie jest to jeszcze powrót do rekordowego 2012 r., kiedy Kopex sprzedał sprzęt do Rosji za ponad 240 mln zł, ale znacznie powyżej średniej z ostatnich lat.

– W tym roku na rynku rosyjskim zanotowaliśmy najwyższą dynamikę wzrostu przychodów. Podpisaliśmy tam sześć dużych kontraktów o łącznej wartości ok. 150 mln zł, m.in. na dostawę kompleksu ścianowego, kombajnów ścianowych, przenośników – przyznaje Józef Wolski, prezes Kopeksu. – Kontrakty podpisujemy bezpośrednio oraz za pośrednictwem naszej spółki Kopex Sibir, która zajmuje się także serwisem i remontami już pracujących w Rosji maszyn. Naszymi głównymi odbiorcami są kopalnie Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego w obwodzie kemerowskim – dodaje.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane