statystyki

Polskie firmy stawiają na eksport

autor: Jakub Kapiszewski, Patrycja Otto30.12.2015, 07:50; Aktualizacja: 30.12.2015, 08:32
Tir

Naszym hitem eksportowym są ostatnio m.in. okna i drzwi.źródło: ShutterStock

80 proc. sprzedawanych przez Polskę za granicę towarów trafia do UE. Jeśli chcemy się dalej rozwijać, musimy wyjść poza Stary Kontynent. Wicepremier Morawiecki zapowiada powołanie nowej agencji wsparcia handlu zagranicznego.

W 2010 r. Marcin Ciecierski, właściciel firmy produkującej napoje i soki Excellence, stanął przed dylematem. Jego biznes miał 25 proc. udziałów w polskim rynku i należał do grona czterech największych graczy w kraju. Ale przedsiębiorca wiedział, że detronizacja branżowego lidera – firmy Herbapol – wymagałaby wydania kosmicznych pieniędzy na marketing bez gwarancji sukcesu. Alternatywą było przeznaczenie tych środków na zdobycie klientów za granicą.

– Eksport był koniecznością, jeśli chcieliśmy się rozwijać – mówi Ciecierski. Szczególnie że – jak dodaje – działalność na krajowym rynku stawała się coraz trudniejsza. Po pierwsze dlatego, że stał się stabilny, więc perspektywy dalszego wzrostu były niewielkie. A do tego w handlu detalicznym doszło do konsolidacji, co wywołało presję na producentów, aby zaczęli obniżać ceny. – Uznaliśmy, że konieczna jest dywersyfikacja dostaw, by uniezależnić się od polskiego rynku – podkreśla Ciecierski.

Po pięciu latach udział eksportu w przychodach firmy sięgających 35 mln zł rocznie wynosi dziś 23 proc. Excellence działa na ośmiu rynkach, wśród których są tak odległe kraje, jak Kanada, USA czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

– Z każdym rokiem wartość sprzedaży zagranicznej rośnie o 3–4 proc. W 2016 r. chcemy ten trend kontynuować. W tym celu planujemy debiut w nowych państwach. Interesuje nas przede wszystkim Europa Zachodnia. Jesteśmy już obecni w Niemczech, w związku z czym mamy doświadczenie na rynkach rozwiniętych i konkurencyjnych – zapowiada Ciecierski.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane