statystyki

Dobre, bo polskie? Ale nie na giełdzie

autor: Małgorzata Kwiatkowska29.12.2015, 07:46; Aktualizacja: 29.12.2015, 09:16
Broker

Dane nie pozostawiają wątpliwości. Krajowi inwestorzy w tym roku szturmem ruszyli na zagraniczne giełdy. Według firmy Analizy Online od początku 2015 r. do końca listopada saldo wpłat i umorzeń w funduszach akcji zagranicznych prowadzonych przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych wyniosło ponad 2,7 mld zł na plusie.źródło: ShutterStock

Przez słabe notowania na warszawskim parkiecie inwestorzy coraz częściej szukają okazji do zarobku na akcjach za granicą. Robią tak nie tylko inwestujący przez TFI, lecz także OFE.

Dane nie pozostawiają wątpliwości. Krajowi inwestorzy w tym roku szturmem ruszyli na zagraniczne giełdy. Według firmy Analizy Online od początku 2015 r. do końca listopada saldo wpłat i umorzeń w funduszach akcji zagranicznych prowadzonych przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych wyniosło ponad 2,7 mld zł na plusie. Pieniądze trafiały głównie do funduszy branżowych, np. biotechnologicznych czy dóbr luksusowych, a także globalnych funduszy inwestujących na rynkach rozwiniętych Europy i amerykańskim oraz w Japonii. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w krajowych funduszach akcji. Tu, biorąc pod uwagę wszystkie produkty z tej grupy, saldo wyniosło 245,6 mln zł na minusie.

Zagraniczne akcje bardziej popularne niż polskie

Zagraniczne akcje bardziej popularne niż polskie

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie tylko inwestujący przez TFI zdradzają spółki z Warszawy na rzecz zagranicy. Dane Komisji Nadzoru Finansowego pokazują, że mocno poza Polskę wychodzą też otwarte fundusze emerytalne. Od końca 2014 r. wartość portfela OFE ulokowanego w akcjach notowanych za granicą wzrosła o ponad 5,4 mld zł do 11 mld zł.

– Według moich szacunków od początku roku do końca listopada saldo zakupów akcji OFE na warszawskiej giełdzie było ujemne i wyniosło około 4,2 mld zł. To efekt m.in. sprzedaży akcji w dużych wezwaniach, m.in. na akcje Bogdanki czy TVN. Równocześnie OFE były bardzo aktywne, jeśli chodzi o zakupy akcji za granicą, gdzie saldo inwestycji wyniosło ok. 4,2–4,3 mld zł na plusie – szacuje Łukasz Jańczak, analityk Haitong Banku.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane