Inspekcja handlowa skontroluje ad hoc

autor: Leszek Jaworski16.12.2015, 07:00; Aktualizacja: 15.01.2016, 13:23

Prowadzę masarnię. Na początku grudnia, bez wcześniejszego zawiadomienia, pojawili się w moim zakładzie inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS). Nie wpuściłem ich, bo moim zdaniem powinni z wyprzedzeniem poinformować o zamiarze kontroli. Czy mam rację?

Nie, inspektorzy WIJHARS są uprawnieni do przeprowadzenia takiej kontroli bez zapowiedzi. Masarnia produkuje przetwory mięsne, które są środkami spożywczymi, a stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 1a ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych podlegają w zakresie jakości handlowej (nie zaś w zakresie objętym kontrolą powiatowego lekarza weterynarii) kontroli WIJHARS (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 czerwca 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 60/14, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

Organ kontroli nie miał obowiązku informowania o zamiarze jej wszczęcia lub też uzgodnienia terminu z przedsiębiorcą. Zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt kontrole urzędowe żywności przeprowadzane są bez wcześniejszego uprzedzenia podmiotu gospodarczego, w którym będzie ona realizowana. Mogą one być również przeprowadzane ad hoc. Z uwagi na to, że rozporządzenia wspólnotowe są przepisami wyższego rzędu w stosunku do przepisów prawa krajowego, obowiązek powiadamiania przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli, wynikający z ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.), nie miał w sprawie zastosowania. Z rozporządzenia (WE) nr 882/2004 wynika, że kontrola urzędowa oznacza każdą formę kontroli, którą właściwy organ lub wspólnota wykonuje do celów sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym, regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i ich dobrostanu. Pogląd ten potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 października 2015 r. (sygn. akt II GSK 2530/14, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane