statystyki

Inspekcja handlowa skontroluje ad hoc

autor: Leszek Jaworski16.12.2015, 07:00; Aktualizacja: 15.01.2016, 13:23

Prowadzę masarnię. Na początku grudnia, bez wcześniejszego zawiadomienia, pojawili się w moim zakładzie inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS). Nie wpuściłem ich, bo moim zdaniem powinni z wyprzedzeniem poinformować o zamiarze kontroli. Czy mam rację?

Nie, inspektorzy WIJHARS są uprawnieni do przeprowadzenia takiej kontroli bez zapowiedzi. Masarnia produkuje przetwory mięsne, które są środkami spożywczymi, a stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 1a ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych podlegają w zakresie jakości handlowej (nie zaś w zakresie objętym kontrolą powiatowego lekarza weterynarii) kontroli WIJHARS (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 czerwca 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 60/14, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

Organ kontroli nie miał obowiązku informowania o zamiarze jej wszczęcia lub też uzgodnienia terminu z przedsiębiorcą. Zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt kontrole urzędowe żywności przeprowadzane są bez wcześniejszego uprzedzenia podmiotu gospodarczego, w którym będzie ona realizowana. Mogą one być również przeprowadzane ad hoc. Z uwagi na to, że rozporządzenia wspólnotowe są przepisami wyższego rzędu w stosunku do przepisów prawa krajowego, obowiązek powiadamiania przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli, wynikający z ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.), nie miał w sprawie zastosowania. Z rozporządzenia (WE) nr 882/2004 wynika, że kontrola urzędowa oznacza każdą formę kontroli, którą właściwy organ lub wspólnota wykonuje do celów sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym, regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i ich dobrostanu. Pogląd ten potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 października 2015 r. (sygn. akt II GSK 2530/14, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane