statystyki

Fundusze unijne stracone? Będziemy walczyć do ostatniego euro

autor: Sylwia Czubkowska, Grzegorz Osiecki15.12.2015, 07:44; Aktualizacja: 15.12.2015, 11:29

- Kiedy mamy do czynienia z deficytem budżetowym, każdy cent ma dla nas ogromne znaczenie - informuje wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Mamy niepewnych prawie 30 mld zł unijnych środków z poprzedniej perspektywy. Są zagrożone czy już stracone?

Cały czas mówimy o kwotach zagrożonych, ale jeszcze niestraconych. Jest właśnie ostatni miesiąc perspektywy finansowej 2007–2013 i powinniśmy mieć już dawno wszystkie pieniądze wydane i po certyfikacji przed Komisją Europejską. Powinniśmy koncentrować się na inwestowaniu funduszy nowej perspektywy, ale niestety mamy obecnie taką sytuację, że staramy jak najmniej stracić z tej mijającej. Nie chcę mówić o konkretnych sumach. Będziemy walczyć do ostatniego euro.

To inaczej: w których funduszach sytuacja jest najtrudniejsza?

Nie uda nam się wydać wszystkiego na kolej ani też dotacji zaplanowanych na projekty informatyczne. To są pewniki, w pozostałych obszarach będziemy walczyć. Szukać projektów na zastąpienie tych zagrożonych czy nowych mechanizmów, o których rozmawiamy z Komisją Europejską, a które by nam pozwalały na bardziej elastyczne zamykanie obecnej perspektywy.

Chodzi o odsunięcie w czasie rozliczenia?

To jest główny postulat, ale na to mamy niewielkie szanse, bo jest bardzo mało czasu na negocjacje i konieczne byłyby zmiany w unijnych rozporządzeniach dotyczących funduszy. Późno się dowiedzieliśmy, jakie pieniądze mamy zagrożone – wspomniane 30 mld zł to różnica między kwotą kontraktacji a wydatkami udokumentowanymi przez beneficjentów. Druga liczba to pieniądze wysłane do Komisji Europejskiej do certyfikacji i tu niestety okazuje się, że wciąż niezgłoszona suma jest jeszcze większa – ze względu na wysokość naszej alokacji największa w całej Unii. Tyle że certyfikować możemy także po 31 grudnia 2015 r. Oczywiście, jeżeli odniesiemy to do całej kwoty naszych funduszy, nie wygląda to tak źle. W procentowym ujęciu wartości wydatków do puli przyznanych funduszy jesteśmy na szóstym, siódmym miejscu w UE.

Te wydane fundusze to ok. 90 proc. całej alokacji?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane