statystyki

Jakie znaczenie ma szczyt klimatyczny w Paryżu?

autor: Adam Sofuł14.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 14.12.2015, 12:29
Szczyt klimatyczny w Paryżu

Szczyt klimatyczny w Paryżuźródło: PAP
autor zdjęcia: JOSE RODRIGUEZ

ELŻANOWSKI: Kraje mają różny miks energetyczny i konieczne jest zróżnicowanie sposobów osiągania planów klimatycznych

Jakie jest znaczenie zakończonego szczytu klimatycznego? Czy to tylko wyrażenie przez światowych przywódców intencji walki z ociepleniem klimatu, czy też realne zobowiązanie?

Jedno i drugie. Przynajmniej w założeniach. Po pierwsze szczyt miał być globalną deklaracją, że chcemy doprowadzić do obniżenia temperatury o dwa stopnie. Pierwszym założeniem był zatem silny wydźwięk polityczny. I to zostało zrealizowane. Jest też kwestia porozumienia i to jest pytanie o gotowość do podjęcia takich decyzji, o pieniądze, bo za deklaracjami muszą iść konkretne rozwiązania. Efektem szczytu powinno być zobowiązanie do wyrównywania szans, by kraje mniej rozwinięte były w stanie partycypować w powstrzymaniu zmian klimatu. Takie deklaracje na zakończenie szczytu też się pojawiły.

Jak ma wyglądać egzekucja porozumienia?

Mowa o dwóch dokumentach. Pierwszy to deklaracja zobowiązująca kraje do osiągnięcia nakreślonych celów w statusie umowy międzynarodowej podlegającej ratyfikacji, co miałoby nastąpić do połowy 2016 r. Drugi jest dokumentem wykonawczym, swoistą mapą drogową uwzględniającą deklaracje, co państwa chciałyby zrobić dla ochrony klimatu. W przypadku Polski i UE sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo mandat na negocjacje w Paryżu dostała Komisja Europejska i to ona jest stroną porozumienia. Pojawia się pytanie, czy na podstawie traktatu o funkcjonowaniu UE jesteśmy tymi postanowieniami zobligowani, mimo że jako tacy nie jesteśmy sygnatariuszem tych porozumień. To bardzo skomplikowana kwestia prawna.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane