statystyki

Jakie znaczenie ma szczyt klimatyczny w Paryżu?

autor: Adam Sofuł14.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 14.12.2015, 12:29
Szczyt klimatyczny w Paryżu

Szczyt klimatyczny w Paryżuźródło: PAP
autor zdjęcia: JOSE RODRIGUEZ

ELŻANOWSKI: Kraje mają różny miks energetyczny i konieczne jest zróżnicowanie sposobów osiągania planów klimatycznych

Jakie jest znaczenie zakończonego szczytu klimatycznego? Czy to tylko wyrażenie przez światowych przywódców intencji walki z ociepleniem klimatu, czy też realne zobowiązanie?

Jedno i drugie. Przynajmniej w założeniach. Po pierwsze szczyt miał być globalną deklaracją, że chcemy doprowadzić do obniżenia temperatury o dwa stopnie. Pierwszym założeniem był zatem silny wydźwięk polityczny. I to zostało zrealizowane. Jest też kwestia porozumienia i to jest pytanie o gotowość do podjęcia takich decyzji, o pieniądze, bo za deklaracjami muszą iść konkretne rozwiązania. Efektem szczytu powinno być zobowiązanie do wyrównywania szans, by kraje mniej rozwinięte były w stanie partycypować w powstrzymaniu zmian klimatu. Takie deklaracje na zakończenie szczytu też się pojawiły.

Jak ma wyglądać egzekucja porozumienia?

Mowa o dwóch dokumentach. Pierwszy to deklaracja zobowiązująca kraje do osiągnięcia nakreślonych celów w statusie umowy międzynarodowej podlegającej ratyfikacji, co miałoby nastąpić do połowy 2016 r. Drugi jest dokumentem wykonawczym, swoistą mapą drogową uwzględniającą deklaracje, co państwa chciałyby zrobić dla ochrony klimatu. W przypadku Polski i UE sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo mandat na negocjacje w Paryżu dostała Komisja Europejska i to ona jest stroną porozumienia. Pojawia się pytanie, czy na podstawie traktatu o funkcjonowaniu UE jesteśmy tymi postanowieniami zobligowani, mimo że jako tacy nie jesteśmy sygnatariuszem tych porozumień. To bardzo skomplikowana kwestia prawna.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane