statystyki

Podatku bankowego jeszcze nie ma, podwyżki marż przy kredytach już są

autor: Łukasz Wilkowicz09.12.2015, 07:33; Aktualizacja: 09.12.2015, 08:02
bank, bankowość, finanse, oszczędność

bank, bankowość, finanse, oszczędnośćźródło: ShutterStock

Banki podniosły marże pobierane przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Klienci, którzy dziś przyjdą podpisać umowę, mogą mieć kłopot.

Wczoraj o podniesieniu oprocentowania kredytów hipotecznych zdecydował mBank. Decyzja dotyczy również kredytów udzielanych przez jego spółkę zależną – mBank Hipoteczny. – Decyzją biznesową banku zostaje wprowadzona nowa siatka marż dla wniosków składanych od 9 grudnia – w taki sposób centrala poinformowała o zmianie pracowników. Nieoficjalnie wiadomo, że podwyżka ma związek z planami Prawa i Sprawiedliwości dotyczącymi wprowadzenia podatku bankowego. Ma on obowiązywać w wysokości 0,39 proc. w skali roku. mBank podnosi marże o 0,4 pkt proc.

Dzień wcześniej na taki krok zdecydował się Deutsche Bank Polska. Tam podwyżka wyniosła 0,65 pkt proc. – Decyzja o zmianie polityki cenowej kredytów hipotecznych podyktowana jest zarówno strategią zakładającą zmianę struktury bilansu, jak i koniecznością dostosowania się do czekających Deutsche Bank oraz cały sektor wyzwań – enigmatycznie komentował Leszek Niemycki, wiceprezes DB Polska. – Celem zmian nie jest ograniczenie dostępu do produktów hipotecznych. Warto podkreślić, że średnia rynkowa marża kredytów mieszkaniowych w Polsce oscyluje w okolicach 1,8-2 pkt proc. (w naszym przypadku była ona znacznie niższa), dlatego też wprowadzona podwyżka stawek oznacza jedynie dostosowanie naszej polityki cenowej do zmieniającej się sytuacji na rynku.

Zgodnie z projektem PiS podatek ma obejmować sumę bilansową banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-rozliczeniowych i firm ubezpieczeniowych pomniejszoną o ich kapitały. Z daniny wyłączone będą pierwsze 4 mld zł kwoty do opodatkowania, co oznacza, że podatku nie zapłacą banki spółdzielcze, zdecydowana większość SKOK-ów i duża część branży ubezpieczeniowej (ubezpieczyciele obłożeni będą podatkiem w wysokości 0,65 proc.).

Eksperci już w pierwszych ocenach wskazywali, że podatek odbije się na sytuacji klientów instytucji finansowych i że najbardziej narażone są kredyty hipoteczne. Powód? Jednostkowa kwota jest w ich przypadku stosunkowo wysoka, a marże pobierane przez banki stosunkowo niskie, co oznacza, że hipoteki mogą stać się nierentowne. Zaskoczeniem okazało się jednak tempo zmian oferty banków. Nowa danina ma obowiązywać od lutego przyszłego roku.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • bolo(2015-12-09 13:58) Zgłoś naruszenie 52

  A ja mam pytanie z innej serii czy wlascicielem waszej GazetyPrawnej jest Ringier Axel Springier - niemiecka spolka ktora kontroluje 80% gazet w Polsce? To tlumaczyloby wasza linie - sluzba Berlinowi. A Berlin nie boi sie tak zadnej innej partii jak wlasnie PiS.

  Odpowiedz
 • Luk(2015-12-09 09:25) Zgłoś naruszenie 43

  Brawoooo bedzie mniej chetnych na kredyty hipoteczne, jeszze mniej będzie mozliwości kupienia swojego mieszkania na prawde mega prorodzinna strategia.

  Odpowiedz
 • urtep(2015-12-09 23:08) Zgłoś naruszenie 11

  A co na to Petru?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane