statystyki

Obligacje zamiast kredytu przy inwestycjach z funduszy UE

autor: Iwona Gębusia08.12.2015, 09:07; Aktualizacja: 08.12.2015, 10:10
Obligacje mogą mieć postać dokumentu albo zostać (zgodnie z wolą emitenta) zdematerializowane.

Obligacje mogą mieć postać dokumentu albo zostać (zgodnie z wolą emitenta) zdematerializowane.źródło: ShutterStock

Nie ma przeszkód, by przedsiębiorca wykorzystał je jako źródło finansowania wkładu własnego na potrzeby projektów dokapitalizowanych ze źródeł unijnych.

Od prawie pół roku obowiązuje nowa ustawa o obligacjach. W zamierzeniu twórców ustawy z 15 stycznia 2015 r. (Dz.U. poz. 238), która weszła w życie 1 lipca 2015 r., wprowadzone modyfikacje przepisów mają się przyczynić do upowszechnienia emisji obligacji jako źródła pozyskania kapitału przez przedsiębiorców o różnej skali działania i aktywności w rozmaitych segmentach rynku, w tym także w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Warto zwrócić uwagę, że obligacje mogą zostać wykorzystane jako źródło finansowania wkładu własnego na potrzeby inwestycji dokapitalizowanych ze źródeł unijnych.

Elementy przewagi

Rozważając emisję obligacji na cele finansowania wkładu własnego dla inwestycji zasilanych ze źródeł unijnych, warto zwrócić uwagę na zalety obligacji w porównaniu z kredytem.

1. Obligacje długoterminowe są – na tle dominujących na rynku długu kredytów krótkoterminowych – instrumentem bardziej dogodnym i elastycznym w kontekście obsługi zadłużenia.

2. Przedsiębiorcy o bardzo dobrej kondycji finansowej mogą uplasować na rynku obligacje niezabezpieczone, podczas gdy w przypadku kredytów zabezpieczenie ich spłaty opiewa zwykle na 130–150 proc. wartości zadłużenia.

3. Oprocentowanie obligacji, w przeciwieństwie do większości kredytów udzielanych przez banki, może zostać skalkulowane według stopy stałej, co przekłada się pozytywnie na proces zarządzania przepływami pieniężnymi.

4. W przypadku obligacji korzystna okazuje się też często praktykowana formuła spłaty polegająca na tym, że emitent spłaca najpierw odsetki, a następnie w dacie zapadalności uiszcza kapitał (zwykle rolowany). W odniesieniu do spłaty kredytu standardem rynkowym jest natomiast łączne spłacanie rat kapitałowych i odsetek.

5. Nadanie obligacji charakteru papieru wartościowego wiąże się zwykle z większą płynnością tego instrumentu w porównaniu z kredytem.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane