statystyki

Umowa zawarta przez byłego członka zarządu może być ważna

autor: KT01.12.2015, 19:00
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na przepisy ustawy o KRS, które ustanawiają m.in. domniemanie związane z wpisem do KRS.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na przepisy ustawy o KRS, które ustanawiają m.in. domniemanie związane z wpisem do KRS.źródło: ShutterStock

Zdarza się, że w imieniu spółki działa osoba, która już nie wchodzi w skład jej zarządu, np. odwołany członek tego organu. Czy czynności prawne dokonane przez tę osobę są ważne, jeżeli nadal działa ona za spółkę i jest wpisana do KRS?

Do problemu tego odniósł się Sąd Najwyższy (SN) w wyroku z 12 lutego 2014 r., sygn. akt IV CSK 361/13. SN podkreślił, że odwołanie członka zarządu następuje z dniem podjęcia stosownej uchwały przez wspólników spółki z o.o. Wówczas odwołany członek zarządu traci prawo do reprezentowania spółki. Taka osoba nie ma więc kompetencji do działania jako członek zarządu już z chwilą odwołania, niezależnie od tego, kiedy dojdzie do jej wykreślenia z KRS.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane