statystyki

Umowa zawarta przez byłego członka zarządu może być ważna

autor: KT01.12.2015, 19:00
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na przepisy ustawy o KRS, które ustanawiają m.in. domniemanie związane z wpisem do KRS.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na przepisy ustawy o KRS, które ustanawiają m.in. domniemanie związane z wpisem do KRS.źródło: ShutterStock

Zdarza się, że w imieniu spółki działa osoba, która już nie wchodzi w skład jej zarządu, np. odwołany członek tego organu. Czy czynności prawne dokonane przez tę osobę są ważne, jeżeli nadal działa ona za spółkę i jest wpisana do KRS?

Do problemu tego odniósł się Sąd Najwyższy (SN) w wyroku z 12 lutego 2014 r., sygn. akt IV CSK 361/13. SN podkreślił, że odwołanie członka zarządu następuje z dniem podjęcia stosownej uchwały przez wspólników spółki z o.o. Wówczas odwołany członek zarządu traci prawo do reprezentowania spółki. Taka osoba nie ma więc kompetencji do działania jako członek zarządu już z chwilą odwołania, niezależnie od tego, kiedy dojdzie do jej wykreślenia z KRS.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane