statystyki

Mamy rosyjsko-ukraińską wojnę, ale nie gazową

autor: Michał Potocki26.11.2015, 08:18; Aktualizacja: 26.11.2015, 08:42
Ukraina Rosja Gaz

Gazprom wstrzymał wczoraj dostawy gazu na Ukrainęźródło: ShutterStock

Tranzyt do państw Unii Europejskiej nie jest zagrożony, a i Ukraina będzie w stanie przetrwać zimę bez dostaw z Rosji. Jak zapewnia: to ona zrezygnowała z rosyjskiego paliwa. Chce negocjować lepszą cenę.

Gazprom wstrzymał wczoraj dostawy gazu na Ukrainę. Tym razem jednak wygląda na to, że Ukraina jest z takim rozwojem wydarzeń pogodzona, ponieważ będzie w stanie przetrwać zimę bez konieczności zakupów surowca w Rosji. Co innego, jeśli chodzi o rosyjski węgiel, którego dostawy również wkrótce zostaną przerwane. Ogłoszenie obu decyzji w jednym terminie to zbieg okoliczności, każda ma inne przyczyny.

– Gazprom wstrzymał dostawy gazu dla Naftohazu. Dzisiaj o 10 rano Naftohaz odebrał opłacone wcześniej objętości rosyjskiego surowca, a nowej przedpłaty nie otrzymaliśmy – tłumaczył wczoraj prezes rosyjskiego monopolisty Aleksiej Miller. Cytat kojarzący się z poprzednimi wojnami gazowymi, przez które cierpieli także pozbawieni gazu mieszkańcy Bałkanów, nie zdążył jednak wywołać burzy za granicą. Kijów oświadczył bowiem, że tak właśnie miało być. – Rząd polecił Naftohazowi wstrzymanie odbiorów rosyjskiego gazu. Coś im się pomyliło. To nie oni nie dostarczają nam gazu – to my go od nich nie kupujemy – oświadczył premier Arsenij Jaceniuk.

Wcześniej minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn zapowiadał, że Ukraina do końca roku nie zamierza kupować od Rosjan gazu. Co innego w kolejnych miesiącach. Ukraińcy liczą, że w grudniu, na który zaplanowano rozmowy na temat ceny błękitnego paliwa, uda się uzyskać od Rosjan zdecydowanie korzystniejsze warunki. W IV kw. 2015 r. Kijów płacił 227 dol. za 1 tys. m sześc. Przetrwanie pierwszego chłodnego miesiąca bez surowca z Gazpromu ma udowodnić, że Kijów nie jest skazany na Rosję, i tym samym wzmocnić pozycję negocjacyjną Naftohazu.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane