statystyki

Nasze firmy trzęsą się pod ciosami hakerów

autor: Krzysztof Majdan26.11.2015, 08:18; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:01
phishing-haker

W zdecydowanej większości (88 proc.) polskich małych i średnich firm cyberbezpieczeństwem zajmuje się dział ITźródło: ShutterStock

Sektor MSP obawia się cyberprzestępczości, której pada ofiarą. Ale nie ma pieniędzy na obronę przed nią.

Polskie firmy wiedzą, że cyberprzestępczość to poważny problem, który może narazić je na straty finansowe i wizerunkowe. To jedyny pozytywny wniosek z raportu „Cyberzagrożenia według polskich firm” przeprowadzonego przez Integrated Solutions, firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem.

W zdecydowanej większości (88 proc.) polskich małych i średnich firm cyberbezpieczeństwem zajmuje się dział IT. Jak zauważa Andrzej Różański, wiceprezes Integrated Solutions, problem w tym, iż zwykle to działy składające się zaledwie z kilku osób, które oprócz tego mają na głowie inne zadania – od wsparcia użytkowników w obsłudze sprzętu po utrzymanie systemów informatycznych. – Aktywna ochrona przed cyberzagrożeniami wymaga bycia na posterunku 24 godziny na dobę i stałego rozwijania kompetencji w tym obszarze – mówi.

– Ignorowanie cyberzagrożeń to proszenie się o biznesową tragedię – ostrzega Rafał Wiszniewski, ekspert ds. bezpieczeństwa w Orange Polska. – Nie mam na myśli wyłącznie celowych ataków skierowanych na wybraną wcześniej ofiarę. Włamywacze po prostu skanują sieć regularnie, w sposób automatyczny, szukając luk w zabezpieczeniach – dodaje. Jego zdaniem kluczowym pytaniem dla właścicieli firm nie jest „czy lub kiedy mnie zaatakują”, lecz „kiedy mnie zaatakowano”.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane