statystyki

Prezes Fakro: Proponujemy nowy podatek - 1 proc. od firm z obrotem większym niż 1 mld euro

autor: Tomasz Żółciak23.11.2015, 07:53; Aktualizacja: 23.11.2015, 09:55
Ryszard Florek

Ryszard Florekźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

Proponujemy ustanowienie podatku od przychodu osiąganego na rynku polskim dla podmiotów, których obrót na rynku globalnym jest większy niż 1 mld euro - mówi w wywiadzie dla DGP

We wrześniu w Krynicy Beata Szydło mówiła do przedsiębiorców: „nie bójcie się nas”. Miesiąc później PiS odniósł bezapelacyjne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Apel poskutkował?

To, do czego powinniśmy dążyć, to współpraca polityki i biznesu. Żaden polityk nie rozwinie gospodarki bez udziału przedsiębiorców. W komunizmie mówiono, że państwo pozwala się bogacić prywaciarzom, a tylko zjednoczona partia robotnicza zapewni dobrobyt. Ale te czasy minęły. W gospodarce kapitalistycznej to przedsiębiorcy walczą o dobrobyt państwa i obywateli. Muszą to zrozumieć politycy wszystkich opcji. Polsce najbardziej brakuje dziś kapitału społecznego, czyli zdolności do współpracy wszystkich grup – pracowników z pracodawcami, polityków z przedsiębiorcami, producentów z konsumentami czy urzędników z petentami. W gospodarce globalnej konkurują ze sobą nie tylko firmy, ale też wspólnoty ekonomiczne i państwa. Dlaczego jesteśmy od 2004 r. w Unii Europejskiej, a średnie wynagrodzenie jest cztery razy mniejsze niż w Niemczech? Bo każde państwo gospodarczo rozwija się samo, konkurując z innymi. Kraj, który ma rodzime, globalne firmy, ma dobrobyt. Ten, który polega tylko na inwestorach zagranicznych, jest krajem średniego rozwoju, krajem kolonialnym.

Zgodnie z danymi Eurostatu w 2013 r. godzina pracy pracownika kosztowała pracodawcę w Polsce tylko 7,6 euro przy średniej unijnej wynoszącej 23,7 euro.

Musimy zrozumieć, dlaczego tak jest. Z tego powodu wspólnie z innymi przedsiębiorcami, takimi jak Asseco, Grupa Atlas, Comarch, Grupa dr Irena Eris, Konspol czy Śnieżka, powołaliśmy Fundację Pomyśl o Przyszłości, aby tłumaczyć pewne zjawiska. Wie pan, ile kosztuje stworzenie jednego miejsca pracy w polskiej firmie produkcyjnej, mogącej konkurować na rynku globalnym?

Przykładowo?


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane