statystyki

Prezes Fakro: Proponujemy nowy podatek - 1 proc. od firm z obrotem większym niż 1 mld euro

autor: Tomasz Żółciak23.11.2015, 07:53; Aktualizacja: 23.11.2015, 09:55
Ryszard Florek

Ryszard Florekźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

Proponujemy ustanowienie podatku od przychodu osiąganego na rynku polskim dla podmiotów, których obrót na rynku globalnym jest większy niż 1 mld euro - mówi w wywiadzie dla DGP

We wrześniu w Krynicy Beata Szydło mówiła do przedsiębiorców: „nie bójcie się nas”. Miesiąc później PiS odniósł bezapelacyjne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Apel poskutkował?

To, do czego powinniśmy dążyć, to współpraca polityki i biznesu. Żaden polityk nie rozwinie gospodarki bez udziału przedsiębiorców. W komunizmie mówiono, że państwo pozwala się bogacić prywaciarzom, a tylko zjednoczona partia robotnicza zapewni dobrobyt. Ale te czasy minęły. W gospodarce kapitalistycznej to przedsiębiorcy walczą o dobrobyt państwa i obywateli. Muszą to zrozumieć politycy wszystkich opcji. Polsce najbardziej brakuje dziś kapitału społecznego, czyli zdolności do współpracy wszystkich grup – pracowników z pracodawcami, polityków z przedsiębiorcami, producentów z konsumentami czy urzędników z petentami. W gospodarce globalnej konkurują ze sobą nie tylko firmy, ale też wspólnoty ekonomiczne i państwa. Dlaczego jesteśmy od 2004 r. w Unii Europejskiej, a średnie wynagrodzenie jest cztery razy mniejsze niż w Niemczech? Bo każde państwo gospodarczo rozwija się samo, konkurując z innymi. Kraj, który ma rodzime, globalne firmy, ma dobrobyt. Ten, który polega tylko na inwestorach zagranicznych, jest krajem średniego rozwoju, krajem kolonialnym.

Zgodnie z danymi Eurostatu w 2013 r. godzina pracy pracownika kosztowała pracodawcę w Polsce tylko 7,6 euro przy średniej unijnej wynoszącej 23,7 euro.

Musimy zrozumieć, dlaczego tak jest. Z tego powodu wspólnie z innymi przedsiębiorcami, takimi jak Asseco, Grupa Atlas, Comarch, Grupa dr Irena Eris, Konspol czy Śnieżka, powołaliśmy Fundację Pomyśl o Przyszłości, aby tłumaczyć pewne zjawiska. Wie pan, ile kosztuje stworzenie jednego miejsca pracy w polskiej firmie produkcyjnej, mogącej konkurować na rynku globalnym?

Przykładowo?


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane