statystyki

Doradca prezydenta: Repolonizacja banków? Nie będzie nacisków

autor: Łukasz Wilkowicz15.11.2015, 17:00
finanse, pieniądze, bank

finanse, pieniądze, bankźródło: ShutterStock

- Jestem przeciwnikiem doktrynalnego podejścia. Zmiany w sektorze bankowym powinny być realizowane w sposób spokojny, racjonalny i przemyślany – mówi ekonomiczny doradca prezydenta, Zdzisław Sokal.

Czy banki w Polsce, ich właściciele i bankowcy powinni się nastawić na kilka chudych lat?

Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Na świecie bankom pogorszyło się już kilka lat temu. U nas to najwyraźniej dopiero się zaczyna.

Najważniejsza kwestia to stopy procentowe. Są one na świecie bardzo niskie, u nas najniższe w historii. Skutkuje to mniejszym wzrostem przychodów banków. W najbliższym czasie nic nie wskazuje na to, by w Europie stopy wzrosły. Inaczej wygląda sytuacja w USA, tam może jeszcze w tym roku będą podjęte decyzje o podwyżce, co już ma i będzie miało znaczenie dla naszego regionu, m.in. w postaci odpływu kapitału. Dodatkowo niskie stopy wymuszają na bankach wchodzenie w obszary coraz wyższego ryzyka. Kiedyś stopy wzrosną, a wtedy obniży się zdolność kredytowa części kredytobiorców, co może skutkować wzrostem niespłacanych kredytów. Podkreślam, że to nie tylko sprawa Polski, ale właściwie całego świata. Kolejna sprawa to wdrożenie unijnych wymogów kapitałowych. Ostre regulacje przekładają się na mniejszy wzrost z kapitału w bankach, a właściwie w całym sektorze finansowym. Niektórzy stawiają wręcz pytania, czy sektor bankowy nie stał się przeregulowany. A do tego dochodzi konieczność budowania funduszy związanych z resolution, czyli uporządkowaną likwidacją banków. Mamy więc sytuację, która nie zależy od decyzji lokalnych, lecz od rozstrzygnięć podejmowanych na szczeblu europejskim. Skutki są takie, że stopa zwrotu z kapitału w bankach jest i będzie niższa. Ale nadal będzie na godziwym poziomie.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane