statystyki

Kowalczyk z PiS: OFE nie miało nic wspólnego z zabezpieczeniem emerytalnym. Ci co je tworzyli, byli sprytni

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki09.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2015, 11:42
Poseł PiS Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk poseł na Sejm V,VI, VII i VIII kadencji, PAP/Tytus Żmijewskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Tytus Żmijewski

- Ja jestem krytykiem OFE, to był system zły. Ja, gdy reforma wchodziła w życie, miałem wybór, przejrzałem założenia OFE i ani ja, ani żona nie weszliśmy do systemu. Był on skonstruowany po to, by przelewać publiczne pieniądze do prywatnej kieszeni. Mówię to wprost, nie miało to nic wspólnego z zabezpieczeniem emerytalnym. – uważa Henryk Kowalczyk, poseł PiS, kandydat na ministra finansów.

Będzie pan członkiem rządu?

Beata Szydło ogłosi skład rządu. Nic na ten temat nie powiem. Trwają rozmowy i pewnie taki skład się krystalizuje. Ale o personaliach nie będę mówił.

Ale kilku pewnych kandydatów na ministrów jest.

Nie ma pewniaków.

A czy Beata Szydło nie jest taką pewną kandydaturą?

Beata Szydło jest, bo przecież jest uchwała Komitetu Politycznego PiS o tym, że jest desygnowana na premiera.

Na całą kadencję?

W uchwale nie ma cezury czasowej, więc można wnioskować, że na całą.

Co będzie priorytetem rządu? Jakie projekty ustaw przedstawi w pierwszej kolejności?

Mamy pakiet ustaw, które chcemy przeprowadzić w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy. Są to uszczelniające zmiany w VAT, CIT i w podatku akcyzowym, poza tym rozstrzygniemy, w jakiej wersji przyjmiemy podatek bankowy. Ale przede wszystkim wprowadzimy nasz sztandarowy program Rodzina 500 plus, który uruchomi dodatki po 500 zł na dziecko.

Która wersja podatku bankowego byłaby według pana optymalna?


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • asylwestrzal(2015-11-09 14:46) Zgłoś naruszenie 00

  Podzielam, że nie był to dobrze przemyślany, przygotowany, uregulowany prawnie system emerytalny, a szczególnie jego II filar. Zdemontowano I filar, z którego w części zabrano środki finansowe i to dość duże, bez ich uzupełnienia, zabezpieczenia. Zdemontowano istniejący system emerytalny i powiększano grupy uprzywilejowane emerytalnie, bez płacenis składek. Do tego miała i ma miejsce: 1. katastrofa demograficzna, 2. bardzo wysoka emigracja, ludzi młodych 3. wysokie bezrobocie, 4. niskie płace, stawki godzinowe oraz wysoki % umów tzw śmieciowych, nieoskładkowanych, 5. ogrom grup uprzywilejowanych, uprzywilejowanych systemów emerytalnych, bez płacenia składek, płacenia w zaniżonej wysokości, emerytury w młodym wieku, po 15-25 latach pracy, w wysokości 75% poborów, bez związku z odprowadzoną, zgromadzoną składką, gdzie wypłaty są trzykrotnie wyższe niż wpłacona składka, ogrom wysokich emerytur po małżonkach (szczególnie tam gdzie nie płacono składek). Do tego nastąpił duży wzrost społeczeństwa w podeszłym wieku. W II filarze nie zagwarantowano, zabezpieczono, na odpowiednim poziomie świadczeń, a przyzwolono na zbyt wysokie koszty, prowadzenia II filara emerytalnego w OFE. Za takie regulacje, demontaż systemu emerytalnego, straty finansowe, ponoszą odpowiedzialność wszystkie ekipy, posłowie, senatorowie, uchwalający tego rodzaju rozwiązania, regulacje, ustawę. To było do przewidzenia, tylko nie dla naszych pożal się boże rządzących, posłów. Nie dość tego, od 1.01.2013r dokonano ponownie deregulacji całego systemu, nacjonalizacji składek, z mocą wstecz, a nie od dnia następnego po wdrożeniu nowych rozwiązań, regulacji i bez poszanowania praw nabytych tak obywateli jak i OFE. Tak regulacje wprowadzało się za komuny, czy też w państwach totalitarnych, a nie w państwie demokratycznym, państwie prawa. Oczekuję stosownej odpowiedzialności tak Panów: Buzka, Balcerowicza jak i Tuska, Rostowskiego jak i SP za powstały bałagan, straty finansowe, regulacje z mocą wstecz.

  Odpowiedz
 • asylwestrzak(2015-11-09 15:57) Zgłoś naruszenie 00

  Miliony rodaków nie miało takiego wyboru, z uwagi na przeprowadzoone rozwiązania, uregulowania prawne. Podzielam, że nie był to dobrze przemyślany, przygotowany, uregulowany prawnie system emerytalny, a szczególnie jego II filar.

  Zdemontowano system emerytalny w ZUS tj. I filar, z którego w części zabrano środki finansowe i to dość duże, bez ich uzupełnienia, zabezpieczenia !!!.
  Zdemontowano istniejący system emerytalny, zamiast go poprawić, zwiększyć środki z prywatyzowanych zakładów, wydobywanych kopalin, surowców, a równocześnie zwiększono ilość osób, grup uprzywilejowanych emerytalnie, bez płacenia składek.

  Z czasem, dla nowo zatrudnionych, rozpoczynających pracę, należało rozważyć wprowadzenie w kraju emerytur socjalnych i dobrowolnych, pracowniczych , uzupełniających - systemów emerytalnych.


  Do tego miała i nadal ma miejsce, rosnąca:

  1. katastrofa demograficzna,
  2. bardzo wysoka emigracja, ludzi młodych,
  3. wysokie bezrobocie,
  4. bardzo niskie płace, stawki
  godzinowe oraz bardzo wysoki % umów tzw śmieciowych, nieoskładkowanych,

  5. ogrom grup uprzywilejowanych, uprzywilejowanych systemów emerytalnych, bez płacenia składek, czy płacenia w zaniżonej wysokości, emerytury w młodym wieku, po 15-25 latach pracy, w wysokości 75% poborów, bez związku z odprowadzoną, zgromadzoną składką, gdzie wypłaty są trzykrotnie wyższe niż wpłacona. zgromadzona składka emerytalna, ogrom wysokich emerytur pobieranych po małżonkach (szczególnie, tam gdzie nie płacono składek).

  Nastąpił duży wzrost osób, obywateli w podeszłym wieku.

  W II filarze w OFE - nie zagwarantowano, zabezpieczono, na odpowiednim poziomie świadczeń, a przyzwolono na zbyt wysokie koszty, prowadzenia II filara emerytalnego w OFE !!!.

  II filar emerytalny, winien być zupełnie odrębnym system, dobrowolnym, uzupełniającym, bez związku z systemem obowiązkowym w ZUS, jego składkami.

  Wszystkich emerytura, w tym grup uprzywilejowanych, pochodząca z jednolitego systemu w ZUS, winna zależeć jedynie od wysokości odprowadzonej składki i wieku przejścia na emeryturę!!!.

  Za takie regulacje, demontaż systemu emerytalnego, straty finansowe, ponoszą odpowiedzialność wszystkie ekipy, posłowie, senatorowie, uchwalający tego rodzaju rozwiązania, regulacje, taką ustawę.

  To było do przewidzenia, tylko nie dla naszych pożal się boże, nieudaczników, tak rządzących jak i posłów, głosujących za takimi regulacjami.

  Nie dość tego, to od 1.01.2013r wdrożono, dokonano ponownie deregulacji całego systemu, przeprowadzono nacjonalizację składek i to z mocą wstecz, a nie od dnia następnego po wdrożeniu nowych rozwiązań, regulacji, bez poszanowania praw nabytych, tak obywateli jak i OFE !!!.

  W taki sposób regulacje wprowadzano tylko za komuny, czy też w państwach totalitarnych, a nie w państwie demokratycznym, państwie prawa.

  Oczekuję stosownej odpowiedzialności tak Panów: Buzka, Balcerowicza jak i Panów: Tuska i Rostowskiego oraz SP, za tego rodzaju regulacje, rozwiązania, powstały bałagan, straty finansowe obywateli, OFE, za brak szacunku do praw nabytych, za regulacje z mocą wstecz.

  Odpowiedz
 • bingo(2015-11-09 20:44) Zgłoś naruszenie 00

  i takich ludzi nam potrzeba w strukturach rządowych

  Odpowiedz
 • ewer(2015-11-09 12:27) Zgłoś naruszenie 00

  Która para powinna siedzieć za przekręt i łodziejstwo-Buze+Balcerowicz , czy Tusk +Rostowski ?

  Odpowiedz
 • ela(2015-11-09 12:37) Zgłoś naruszenie 00

  Do 1. Z pewnością ta ,która to stworzyła.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane