statystyki

Transeuropejska sieć transportowa pobudzi polską gospodarkę?

autor: Violeta Bulc09.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2015, 09:22

Jednym z celów Unii Europejskiej jest stworzenie transeuropejskiej sieci transportowej łączącej kontynent między Wschodem i Zachodem oraz Północą i Południem.

 Sieć ta zagwarantuje bezpieczniejsze, sprawniejsze i szybsze podróże wszystkimi rodzajami transportu i umożliwi obywatelom i przedsiębiorstwom jak najlepsze wykorzystanie możliwości, które niesie ze sobą pozbawiona granic Unia Europejska. Modernizacja infrastruktury, która obecnie jest czasem nieadekwatna lub w ogóle jej brakuje, zwiększy atrakcyjność i konkurencyjność najbardziej zrównoważonych rodzajów transportu – transportu kolejowego i wodnego śródlądowego. Jest to dobry argument w chwili, gdy transport odpowiada za około jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE.

Jednak realizacja tej wizji wymaga nakładów! Do 2020 r. trzeba będzie zainwestować co najmniej 250 mld euro w najważniejsze i najbardziej przeciążone odcinki infrastruktury. Same krajowe i europejskie środki publiczne nie mogą wystarczyć na zaspokojenie tych potrzeb, zwłaszcza że w ostatnich latach w europejskich gospodarkach brakowało inwestycji, co hamowało ożywienie koniunktury w Europie. W związku z tym przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker zaproponował utworzenie nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), aby uruchomić co najmniej 315 mld euro na dodatkowe inwestycje do 2017 r., zwłaszcza w obszarze infrastruktury transportowej. EFIS jest już operacyjny i gotowy na przyjmowanie wniosków w sprawie projektów do wsparcia. Ustanowiono również Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego w celu wspierania przygotowywania projektów i ich struktury finansowej.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane