statystyki

Transeuropejska sieć transportowa pobudzi polską gospodarkę?

autor: Violeta Bulc09.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2015, 09:22

Jednym z celów Unii Europejskiej jest stworzenie transeuropejskiej sieci transportowej łączącej kontynent między Wschodem i Zachodem oraz Północą i Południem.

 Sieć ta zagwarantuje bezpieczniejsze, sprawniejsze i szybsze podróże wszystkimi rodzajami transportu i umożliwi obywatelom i przedsiębiorstwom jak najlepsze wykorzystanie możliwości, które niesie ze sobą pozbawiona granic Unia Europejska. Modernizacja infrastruktury, która obecnie jest czasem nieadekwatna lub w ogóle jej brakuje, zwiększy atrakcyjność i konkurencyjność najbardziej zrównoważonych rodzajów transportu – transportu kolejowego i wodnego śródlądowego. Jest to dobry argument w chwili, gdy transport odpowiada za około jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE.

Jednak realizacja tej wizji wymaga nakładów! Do 2020 r. trzeba będzie zainwestować co najmniej 250 mld euro w najważniejsze i najbardziej przeciążone odcinki infrastruktury. Same krajowe i europejskie środki publiczne nie mogą wystarczyć na zaspokojenie tych potrzeb, zwłaszcza że w ostatnich latach w europejskich gospodarkach brakowało inwestycji, co hamowało ożywienie koniunktury w Europie. W związku z tym przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker zaproponował utworzenie nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), aby uruchomić co najmniej 315 mld euro na dodatkowe inwestycje do 2017 r., zwłaszcza w obszarze infrastruktury transportowej. EFIS jest już operacyjny i gotowy na przyjmowanie wniosków w sprawie projektów do wsparcia. Ustanowiono również Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego w celu wspierania przygotowywania projektów i ich struktury finansowej.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane